RS/KS
A.net/KS
Upload a Photo
Upload a Video
Add a News article
Write a Blog
Add a Comment
Blog Feed
News Feed
Video Feed
All Feeds
Bishop Carroll Catholic High S Track & Field and Cross Country - Wichita, Kansas
you RUN the place
8101 W Central Ave, Wichita, Kansas, 67212, United States
Report
Block
Home
Photos
Blog
News
Videos
Schedule/Results
Records
Athletes
Media
Gage Garcia
Photos (
0
)
View
Videos (
0
)
View
News (
20
)
View
Blogs (
0
)
View
Group media
News
Write News
Athlete RSS Feed
Folders
2009 / 2010 - (3 articles)
2010 / 2011 - (1 articles)
2011 / 2012 - (6 articles)
2012 / 2013 - (10 articles)
All News
Search
2013 Results - Shocker Pre-State Challenge
Published by
RunnerSpace.com/HighSchool
Apr 11th 2013, 6:10pm
Comments
Shocker Pre-State Challenge
Apr 11, 2013 to Apr 12, 2013
Cessna Stadium, Wichita State, Wichita, KS, US, 67260
Timing/Results by:
Half-mile Timing - Gainesville - FL
« Filter Results by Team: »
Andale
Baldwin
Bethany
Buhler
Burrton
Caney Valley
Canton-Galva
Central Senior
Centralia
Cheney
Clay Center Community
De Soto
Derby
Dexter
Dodge City
Douglass
Ellinwood
Frederic Remington-Whitewater
Garden Plain
Goddard
Goodland
Great Bend
Halstead
Hartford
Hays
Herington
Hesston
Hoisington
Holcomb
Hutchinson Senior
INMAN HS
Kapaun Mount Carmel
Kingman
Kiowa County
La Crosse
Maize
Medicine Lodge
Mulvane
Newton
Norwich
Olpe
Oxford
Phillipsburg
Riley County
Rose Hill
Royal Valley
Shawnee Heights
Sterling
Sunrise Christian
Thomas More Prep-Marian
Ulysses
Valley Center
Victoria
Wabaunsee
Wakefield School
Wamego
Wellington
Wichita Carroll
Wichita Collegiate
Wichita Northwest
Wichita West
Wichita-Homeschool
Wichita-Trinity
Winfield
Men:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
2k Steeple
|
110h
|
300h
|
4x100m
|
4x400m
|
4x800m
|
4x110m Shuttle Hurdle
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
|
Out. Pent
|
Out. Pent: 110h
|
Out. Pent: 1500m
|
Out. Pent: HJ
|
Out. Pent: LJ
|
Out. Pent: Shot
Women:
100m
|
200m
|
400m
|
800m
|
1600m
|
3200m
|
2k Steeple
|
100h
|
300h
|
4x100m
|
4x400m
|
4x800m
|
4x100m Shuttle Hurdle
|
Shot
|
Discus
|
Javelin
|
Hammer
|
HJ
|
LJ
|
TJ
|
PV
|
Out. Pent
|
Out. Pent: 100h
|
Out. Pent: 800m
|
Out. Pent: HJ
|
Out. Pent: LJ
|
Out. Pent: Shot
Mens 100m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Peters, Daniel
11
Cheney
11.48
+0.4
3
2
Mettling, Austin
12
Central Senior
11.51
+0.4
3
3
Clark, Dylan
12
Garden Plain
11.70
+0.4
3
4
Mabie, Tyler
10
Douglass
11.78
+0.4
3
5
Engelland, Kirk
12
Sterling
11.81
+0.4
3
6
Behee, Keenan
12
Kiowa County
11.83
+0.4
3
7
Melius, Zack
09
Wakefield School
11.98
+0.7
2
8
Kisner, Lane
09
Victoria
12.08
+0.7
2
9
Massey, Austin
12
Kingman
12.14
+2.0
1
10
Basgall, Clayton
12
La Crosse
12.18
+0.7
2
11
Argabright, Mitchell
12
Olpe
12.32
+0.4
3
12
Eckert, Kody
12
Sterling
12.33
+0.7
2
12
Murphy, Dylan
09
Wakefield School
12.33
+2.0
1
14
Braden, Devon
10
Kingman
12.36
+2.0
1
15
Magner, Brett
12
Central Senior
12.37
+0.7
2
16
Burenheide, Andrew
09
Olpe
12.40
+2.0
1
17
Schartz, Kaleb
09
Ellinwood
12.53
+0.7
2
18
Hobbs, Tanner
11
Victoria
12.64
+0.7
2
19
Mayer, Aaron
11
Wabaunsee
12.73
+0.7
2
20
McMichael, Lucas
09
Central Senior
12.76
+0.4
3
21
Banman, Pancho
09
Kiowa County
12.98
+2.0
1
22
Carroll, Nick
09
Wabaunsee
14.25
+2.0
1
--
Carr, Bretton
11
Cheney
DNS
+2.0
1
Mens 100m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Dempsey, Devin
11
Kapaun Mount Car
11.00w
+4.1
3
2
Schadler, Ryan
11
Hesston
11.10w
+4.1
3
3
White, Zach
10
Valley Center
11.36
+1.8
2
4
Denning, Matt
12
Wichita Carroll
11.39w
+4.1
3
5
Williams, Jaques
10
Wichita Collegia
11.45w
+4.1
3
6
Weigel, Preston
11
Hays
11.46w
+4.1
3
7
Berg, Chad
11
Baldwin
11.47w
+4.1
3
8
Harvey, Bryce
12
Wichita Carroll
11.48w
+2.8
1
9
Clark, Devin
11
Wichita Collegia
11.49w
+4.1
3
10
Middleton, Blaik
Dodge City
11.60w
+4.1
3
11
Garcia, Austin
11
Hutchinson Senio
11.62
+1.8
2
12
Reichenberger, Lucas
10
Andale
11.65w
+2.8
1
13
Hubert, Austen
10
Shawnee Heights
11.73
+1.8
2
14
Davis, Zakyr
12
Shawnee Heights
11.79
+1.8
2
15
Eck, Hank
10
Andale
11.84w
+2.8
1
16
Sullivan, John
11
Wamego
11.87
+1.8
2
17
McCue, Devin
12
Wellington
11.94w
+2.8
1
18
Randall, Dominic
Dodge City
12.00
+1.8
2
19
Sullivan, Joe
09
Wamego
12.10w
+2.8
1
20
King, DeMarco
09
Valley Center
12.11w
+2.8
1
21
Ruhs, Dax
11
Goodland
12.13
+1.8
2
22
Linnebur, Andrew
12
Wellington
12.17
+1.8
2
23
Craig, Tim
11
Baldwin
12.18w
+2.8
1
24
Dahilig, Josh
09
Wichita-Trinity
12.34w
+2.8
1
Mens 100m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Powell, Rhys
12
Wichita Collegia
11.00
+1.7
1
2
Allen, Riley
11
Buhler
11.14
+0.8
2
3
Deus, Rodney
12
Thomas More Prep
11.20
+0.8
2
4
Morss, Levi
12
La Crosse
11.24
+0.8
2
5
Delton, Alex
10
Hays
11.27
+0.8
2
6
Mitchell, Emilio
12
Hays
11.30
+0.8
2
7
Peter, Devin
12
Derby
11.36
+1.7
1
8
Mays, Colton
12
Rose Hill
11.37
+0.8
2
8
Pearson, Jonny
12
Rose Hill
11.37
+1.7
1
10
Lennemann, Stuart
10
Phillipsburg
11.39
+1.7
1
11
Burns, Tyler
10
Wichita-Trinity
11.47
+0.8
2
12
Stewart, Kendall
10
Maize
11.53
+0.8
2
13
Arnold, Caleb
09
Derby
11.76
+1.7
1
14
Mason, Michael
11
Mulvane
11.89
+1.7
1
--
Sandoval, Armando
12
Ulysses
FS
+1.7
1
--
Annis, Tate
12
Ulysses
DNS
+1.7
1
Mens 200m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Lennemann, Stuart
10
Phillipsburg
23.55
+1.8
4
2
Clark, Dylan
12
Garden Plain
23.69
+1.8
4
3
Melius, Zack
09
Wakefield School
24.13
+1.6
2
4
Mabie, Tyler
10
Douglass
24.21w
+2.2
3
5
Wyrick, Levi
10
Caney Valley
24.61
+0.2
1
6
Krueger, Bo
10
Olpe
24.86w
+2.2
3
7
Patterson, Tyler
10
Cheney
24.97
+1.6
2
8
Schmidt, Nicolas
10
Thomas More Prep
24.98
+1.8
4
9
Smith, Toby
11
Olpe
25.07
+1.6
2
10
Hernandez, Aaron
12
Holcomb
25.12
+1.6
2
11
Isern, Cody
12
Ellinwood
25.16w
+2.2
3
12
Murphy, Dylan
09
Wakefield School
25.22w
+2.2
3
13
McDonald, Creighton
12
Kiowa County
25.37
+1.8
4
14
Kisner, Lane
09
Victoria
25.47w
+2.2
3
15
Mayer, Aaron
11
Wabaunsee
25.48
+0.2
1
16
Braden, Devon
10
Kingman
25.54
+1.6
2
17
Schartz, Kaleb
09
Ellinwood
25.57w
+2.2
3
18
Keller, Elijah
11
Sunrise Christia
25.63
+0.2
1
19
Myers, Austin
11
Sterling
25.68
+1.6
2
20
Lehner, Grant
10
Garden Plain
25.70
+0.2
1
21
Dixon, Brian
12
Caney Valley
25.96
+1.6
2
22
Hobbs, Tanner
11
Victoria
26.20
+0.2
1
23
Borden, Thomas
11
Kingman
26.41
+0.2
1
24
McMichael, Lucas
09
Central Senior
26.90
+0.2
1
25
Carroll, Nick
09
Wabaunsee
29.26
+0.2
1
--
McClure, Nolan
11
Wichita-Homescho
DNS
+1.6
2
--
Townsdin, Eric
Phillipsburg
DNS
+1.8
4
--
DePriest, Brandon
12
Norwich
DNS
+1.8
4
--
Wickham, Grant
11
Phillipsburg
DNS
+1.8
4
--
Carr, Bretton
11
Cheney
DNSw
+2.2
3
Mens 200m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
White, Zach
10
Valley Center
23.13
-1.6
4
2
Schadler, Ryan
11
Hesston
23.26
-1.6
4
3
Hubert, Austen
10
Shawnee Heights
23.71
-1.6
4
4
Harvey, Bryce
12
Wichita Carroll
23.87
-1.6
4
5
Pike, Trace
12
Dodge City
23.96
-0.4
3
6
Carrasco, Antonio
10
Great Bend
24.01
-0.4
3
7
Garcia, Austin
11
Hutchinson Senio
24.03
-1.2
2
8
Sandoval, Armando
12
Ulysses
24.05
-1.6
4
9
Middleton, Blaik
Dodge City
24.07
-1.2
2
10
Hayes, Obrien
10
Derby
24.25
-1.2
2
11
Buer, Kolton
11
Kapaun Mount Car
24.26
-0.2
1
12
Mitchell, Tevin
10
Derby
24.32
-1.6
4
12
Knoblauch, Hunter
10
Andale
24.32
-0.4
3
14
Ewy, Alex
10
Wichita Carroll
24.35
-1.2
2
15
Sullivan, John
11
Wamego
24.46
-0.4
3
16
Reichenberger, Lucas
10
Andale
24.59
-0.2
1
17
Sneathen, Todd
11
Goodland
24.71
-0.4
3
18
Yager, Ty
10
Great Bend
24.75
-1.2
2
19
Junk, Seth
11
Hays
24.77
-0.4
3
20
Sullivan, Joe
09
Wamego
24.87
-0.2
1
21
Randall, Dominic
Dodge City
24.89
-0.2
1
22
Troutman, Brenton
10
Wellington
25.19
-1.2
2
23
King, DeMarco
09
Valley Center
25.70
-0.2
1
24
Craig, Tim
11
Baldwin
25.71
-0.2
1
25
Link, Skyler
11
Royal Valley
25.90
-1.2
2
26
Waddell, Bret
11
Rose Hill
26.89
-0.4
3
--
Dempsey, Devin
11
Kapaun Mount Car
DNS
-1.6
4
--
Witte, Caleb
12
Wichita-Trinity
DNS
-0.2
1
Mens 200m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Powell, Rhys
12
Wichita Collegia
22.25
+1.5
2
2
Delton, Alex
10
Hays
22.70
+0.2
1
3
Stewart, Kendall
10
Maize
22.71
+0.2
1
4
Deus, Rodney
12
Thomas More Prep
22.72
+1.5
2
5
Morss, Levi
12
La Crosse
22.87
+1.5
2
6
Mays, Colton
12
Rose Hill
22.90
+1.5
2
7
Ballentine, Corey
11
Shawnee Heights
23.36
+0.2
1
8
Burns, Tyler
10
Wichita-Trinity
23.43
+1.5
2
9
Powell, Trever
11
Kiowa County
23.88
+0.2
1
10
Slaton, Reggie
12
Hutchinson Senio
25.13
+0.2
1
--
Annis, Tate
12
Ulysses
DNS
+1.5
2
--
Basgall, Clayton
12
La Crosse
DNS
+0.2
1
--
Phox, Markus
12
Wichita Collegia
DNS
+0.2
1
Mens 400m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Koch, Lukas
12
Centralia
52.19
3
2
Banderas, Michael
12
Holcomb
53.20
3
3
Morss, Levi
12
La Crosse
53.61
3
4
Krueger, Bo
10
Olpe
53.83
3
5
Duenes, Carlos
12
Thomas More Prep
54.80
2
6
Patterson, Tyler
10
Cheney
55.53
2
7
Schmidt, Nicolas
10
Thomas More Prep
55.60
2
8
Ottley, Sam
11
Victoria
55.81
1
9
Lehner, Grant
10
Garden Plain
56.23
1
10
Roeder, Nathan
12
Olpe
56.73
2
11
Keller, Elijah
11
Sunrise Christia
56.88
1
12
Cortez, Steven
09
Ellinwood
57.29
2
13
Dixon, Brian
12
Caney Valley
57.73
1
14
Jay, Marshall
11
La Crosse
57.85
2
15
Hawkins, Brady
11
Caney Valley
58.71
1
16
Blakeslee, Kyle
12
Ellinwood
58.75
2
17
Noblit, Hunter
12
Kingman
59.99
1
--
McMichael, Lucas
09
Central Senior
DNS
1
--
DePriest, Brandon
12
Norwich
DNS
3
--
Powell, Trever
11
Kiowa County
DNS
3
Mens 400m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Schadler, Ryan
11
Hesston
51.79
4
2
Hawkins, Andrew
12
Goddard
52.51
3
3
White, Zach
10
Valley Center
52.58
3
4
Broxterman, Thomas
12
Royal Valley
53.01
4
5
Johnson, Darius
10
Baldwin
53.48
3
6
Herrman, Shawn
11
Hays
53.72
4
7
Reichenberger, Cory
12
Andale
53.76
4
8
Brown, Austin
10
Rose Hill
54.14
3
9
Degollado, Levi
11
Ulysses
54.17
3
9
LeRock, Garrison
12
Andale
54.17
2
11
Vu, Harry
12
Wichita Carroll
54.30
3
12
Yager, Ty
10
Great Bend
54.41
2
13
Munsch, Landon
11
Hays
54.47
4
14
Barragree, Karsten
12
Wichita Collegia
54.91
4
15
Carrasco, Antonio
10
Great Bend
55.33
2
16
Meck, Shannon
12
Shawnee Heights
55.35
3
17
Rivera, Edward
12
Dodge City
55.39
2
18
McGarry, Matt
09
Bethany
55.69
1
19
Bever, Jack
12
Hutchinson Senio
55.80
2
20
Willich, Tyler
10
Derby
56.10
2
21
Elliott, Jonathan
12
Valley Center
56.13
1
22
Mechler, Nick
10
De Soto
56.26
1
23
Armstrong, Brooks
10
Hutchinson Senio
56.60
1
24
Golightley, Bryce
11
Royal Valley
56.85
2
25
Katzer, Jake
09
Baldwin
57.01
1
26
Foster, Brandon
10
Mulvane
57.82
1
27
Mitchell, Brandon
10
Wichita-Trinity
1:00.20
1
--
Pike, Trace
12
Dodge City
DNS
3
--
Conner, Daniel
09
Derby
DNS
2
--
Hunt, Kaleb
09
Wellington
DNS
1
--
Stenzel, Luke
11
De Soto
DNS
4
Mens 400m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Smith, Austin
12
Shawnee Heights
49.85
1
2
Mays, Colton
12
Rose Hill
49.96
1
3
Daley, Ian
12
Kapaun Mount Car
51.05
1
4
Akao, Damien
12
Kapaun Mount Car
51.35
1
5
Denning, Matt
12
Wichita Carroll
52.71
1
6
Stout, Dalton
11
Bethany
53.69
1
--
McNelly, Avery
12
Douglass
DNS
1
Mens 800m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Harris, Micah
10
Wichita-Homescho
2:10.03
2
2
McVey, Cody
12
Kiowa County
2:10.82
2
3
Barrett, Brock
09
Wakefield School
2:13.18
2
4
Davis, Caleb
12
Kiowa County
2:13.98
2
5
Ratzlaff, Wyatt
10
Phillipsburg
2:14.07
2
6
Storie, Warren
11
La Crosse
2:15.36
2
7
Ward, Derek
12
Ellinwood
2:15.50
2
8
Nuessen, Derek
12
Olpe
2:18.08
2
9
Schmidt, Sam
12
Thomas More Prep
2:24.04
1
10
Dye, Josh
10
Garden Plain
2:24.61
1
11
Schmdit, Ryker
09
Olpe
2:28.45
1
12
Sherman, Chance
11
La Crosse
2:28.73
2
13
Stoffel, Jacob
11
Victoria
2:29.46
1
14
McCollum, Preston
09
Wakefield School
2:30.75
1
15
Anderson, Tristan
09
Wabaunsee
2:53.67
1
--
Hawkins, Brady
11
Caney Valley
DNS
1
--
Johnson, Storm
10
Wabaunsee
DNS
1
--
Urban, Adam
12
Thomas More Prep
DNS
1
--
Dixon, Brian
12
Caney Valley
DNS
1
Mens 800m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brungardt, Josh
12
Hays
2:01.92
3
2
Weber, Kenton
11
Rose Hill
2:02.73
3
3
Stiner, Kole
12
Great Bend
2:03.02
3
4
Dolechek, John
12
Kapaun Mount Car
2:04.03
3
5
Colindres, Elder
11
Dodge City
2:05.38
3
6
Simmerman, Adam
11
Goodland
2:05.39
2
7
Pierce, Joe
10
Baldwin
2:05.99
2
8
Hodison, Austin
11
Royal Valley
2:06.04
2
9
Gardenhire, DeJuan
10
Shawnee Heights
2:07.09
2
10
Hartzell, Ethan
11
Baldwin
2:07.67
3
11
Hiser, Damien
11
Wichita Carroll
2:07.75
2
12
Dryden, Keith
09
Hays
2:09.02
2
13
Hageman, Drew
12
Hesston
2:09.12
1
14
Hawkins, Andrew
12
Goddard
2:09.35
3
15
St. Clair, Evan
12
Goddard
2:09.99
3
16
Schneiders, Jacob
10
De Soto
2:10.06
2
17
Osen, Riley
09
Winfield
2:10.82
2
18
Slade, TJ
12
Rose Hill
2:12.02
3
19
Meyer, Mark
10
Wichita Collegia
2:12.06
1
20
Heeke, Ky
12
Great Bend
2:12.66
1
21
Johnson, Kameron
11
Hesston
2:12.79
1
22
Murillo, Luis
09
De Soto
2:12.95
3
23
Stout, Landon
09
Bethany
2:14.35
1
24
Camp, Bryce
11
Andale
2:15.13
1
25
Rhodman, Marcus
12
Derby
2:15.90
3
26
Hicks, Tyler
10
Hutchinson Senio
2:16.04
1
27
Julius, Evan
12
Derby
2:16.37
2
28
Pfalzgraf, Austin
10
Wellington
2:16.67
1
29
Durham, Colton
12
Valley Center
2:17.49
1
30
Blankenship, Joel
12
Valley Center
2:18.15
2
31
Evans, Arri
11
Wichita Collegia
2:18.35
2
32
Severe, Luke
09
Wichita-Trinity
2:20.90
1
33
Widder, Collin
12
Ulysses
2:26.42
3
34
Simental, David
11
Hutchinson Senio
2:27.51
1
35
Bouma, Micah
10
Wichita-Trinity
2:33.98
1
36
Troyer, Reed
12
Andale
2:36.18
1
--
Helm, Dakota
09
Baldwin
DNS
2
--
Carmona, Luis
10
Dodge City
DNS
2
--
Brown, Austin
10
Rose Hill
DNS
3
--
Riley, Mark
10
Shawnee Heights
DNS
2
--
Williams, Brent
09
Wellington
DNS
1
--
Brinegar, Aaron
10
Bethany
DNS
3
Mens 800m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Garst, Grant
12
INMAN HS
1:56.96
1
2
Hanna, Josh
11
Winfield
1:57.34
1
3
Koch, Lukas
12
Centralia
1:57.91
1
4
Garcia, Gage
12
Wichita Carroll
1:58.34
1
5
Carmona, Oscar
11
Dodge City
1:58.50
1
6
Oglesbee, Kyle
11
Ellinwood
1:59.44
1
7
Butler, Colton
12
Wamego
2:00.26
1
8
Fort, Ethan
12
Hays
2:00.41
1
9
Broxterman, Thomas
12
Royal Valley
2:01.12
1
10
Routh, Jordan
12
Wamego
2:06.22
1
Mens 1600m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Harris, Micah
10
Wichita-Homescho
4:51.77
1
2
Davis, Caleb
12
Kiowa County
4:56.71
1
3
Feemster, Morgan
10
Ellinwood
4:56.88
1
4
Hurst, Caleb
11
Burrton
5:02.25
1
5
Warner, Weston
11
Wichita-Homescho
5:05.22
1
6
Dye, Josh
10
Garden Plain
5:05.58
1
7
Nuessen, Zachary
09
Olpe
5:05.63
1
8
Boswell, Justin
11
Kiowa County
5:11.12
1
9
Mechels, Brandon
Riley County
5:12.40
1
10
Harbert, Chris
11
Kingman
5:16.09
1
11
Messerla, Aaron
12
Riley County
5:19.12
1
12
Pike, Avery
09
Ellinwood
5:21.30
1
13
Schmdit, Ryker
09
Olpe
5:24.05
1
14
Hall, Ronnie
12
Caney Valley
5:33.70
1
15
Hund, Joe
10
Wabaunsee
5:56.43
1
16
Farris, Tim
12
Kingman
5:58.25
1
--
Ferris, Reno
10
Cheney
DNS
1
Mens 1600m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Horton, Trent
12
Buhler
4:32.15
2
2
Stiner, Kole
12
Great Bend
4:36.76
2
3
Colindres, Elder
11
Dodge City
4:39.23
2
4
Hesse, Nolan
11
Kapaun Mount Car
4:39.46
2
5
Brinegar, Aaron
10
Bethany
4:41.42
2
6
Merth, Henry
12
Wichita Carroll
4:43.92
2
7
Rummery, Brooks
12
Maize
4:45.94
2
8
Hageman, Drew
12
Hesston
4:48.64
2
9
Broxterman, Thomas
12
Royal Valley
4:49.13
2
10
Pierce, Joe
10
Baldwin
4:49.50
1
11
Spotts, Kyle
11
Mulvane
4:49.76
2
12
Kandt, Kendall
11
Hays
4:50.90
2
13
Riley, Jaylin
11
Shawnee Heights
4:53.92
1
14
Alexander, Grant
10
Wichita-Trinity
4:54.24
2
15
Green, Garrett
10
Derby
4:57.77
1
16
Ormiston, Liam
10
Derby
4:57.94
2
17
Butler, Trenton
12
Wamego
4:59.76
2
18
Ollendick, Chad
12
De Soto
4:59.86
1
19
McKean, Tommy
12
Andale
5:00.38
1
20
Martin, Spencer
12
Valley Center
5:03.16
1
21
Dwornicki, Frank
10
Goddard
5:03.23
1
22
Meyer, Mark
10
Wichita Collegia
5:05.30
1
23
Fox, Garrett
12
Clay Center Comm
5:06.98
1
24
Phan, Victor
12
Goddard
5:10.32
1
25
Montgomery, William
11
Hutchinson Senio
5:12.26
1
26
Pfalzgraf, Austin
10
Wellington
5:13.19
2
27
Castro-Miller, Asa
10
Wichita-Trinity
5:13.22
1
28
Sotelo, David
10
Hutchinson Senio
5:16.05
1
29
McQuality, Jackson
09
De Soto
5:16.56
1
30
Eckert, Nathan
09
Valley Center
5:18.33
1
31
Johnson, Kameron
11
Hesston
5:20.96
1
32
Koontz, Paul
10
Andale
5:37.55
1
--
Berg, Max
10
Maize
DNS
2
Mens 1600m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hanna, Josh
11
Winfield
4:32.94
1
2
Carmona, Oscar
11
Dodge City
4:34.81
1
3
Routh, Jordan
12
Wamego
4:37.38
1
4
Osen, Riley
09
Winfield
4:38.51
1
5
Chavez, Chon
12
Great Bend
4:41.06
1
6
Fort, Ethan
12
Hays
4:45.74
1
7
Carmona, Luis
10
Dodge City
4:46.34
1
8
Martin, Nick
11
Wichita Carroll
4:51.21
1
--
Sutton, Mark
12
Oxford
DNS
1
--
Koch, Lukas
12
Centralia
DNS
1
Mens 3200m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ratzlaff, Wyatt
10
Phillipsburg
10:46.59
1
2
Elder, Nathan
12
Riley County
10:48.66
1
3
Tharman, Blaine
12
Wabaunsee
10:49.38
1
4
Davis, Caleb
12
Kiowa County
10:54.42
1
5
Feemster, Morgan
10
Ellinwood
10:55.05
1
6
Lane, Trae
12
Burrton
11:01.85
1
7
Dungan, Ryan
12
Sunrise Christia
11:06.43
1
8
Llewelyn, Andy
12
Riley County
11:13.68
1
9
Dye, Josh
10
Garden Plain
11:14.31
1
10
Ferris, Reno
10
Cheney
11:38.40
1
11
Duncan, Matthew
10
Olpe
11:51.12
1
12
Hall, Ronnie
12
Caney Valley
12:30.62
1
--
Harbert, Chris
11
Kingman
DNS
1
--
Wohler, Jublain
12
Victoria
DNS
1
--
Nuessen, Zachary
09
Olpe
DNS
1
Mens 3200m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Osen, Riley
09
Winfield
9:54.10
1
2
Fonseca, Dominic
10
Wichita West
10:05.61
1
3
Drees, Derek
12
Hays
10:10.97
1
4
Wallace, Jacob
12
Andale
10:14.93
1
5
Nance, Hunter
10
Wichita Carroll
10:22.55
1
6
Patton, Brent
12
Wamego
10:31.91
1
7
Graham, Christian
11
Great Bend
10:36.31
1
8
Rummery, Brooks
12
Maize
10:37.26
1
9
Hageman, Drew
12
Hesston
10:48.95
1
10
Reaves, David
10
Rose Hill
10:55.49
1
11
McKean, Tommy
12
Andale
10:55.58
1
11
Berg, Max
10
Maize
10:55.58
1
13
Ballinger, Taylor
11
Goddard
10:56.55
1
14
Dwornicki, Frank
10
Goddard
10:56.64
1
15
Zwahlen, Nathan
10
De Soto
11:07.31
1
16
Rose, Genesis
12
Great Bend
11:08.07
1
17
Evans, Arri
11
Wichita Collegia
11:45.34
1
18
Warren, Josh
12
Valley Center
11:49.26
1
19
Johnson, Kameron
11
Hesston
11:51.48
1
--
Smith, Braden
10
Bethany
DNS
1
--
Lincicome, Josh
12
Valley Center
DNS
1
--
Viveros, Angel
11
Dodge City
DNS
1
Mens 3200m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Vasquez, Angel
12
De Soto
9:26.59
1
2
Garcia, Gage
12
Wichita Carroll
9:30.60
1
3
Koch, Lukas
12
Centralia
9:30.81
1
4
Montoya, Pedro
11
Ellinwood
9:32.73
1
5
Hartzell, Ethan
11
Baldwin
9:40.70
1
6
Bean, Ren
12
Mulvane
9:52.68
1
7
Sturdy, Austin
12
Clay Center Comm
10:26.61
1
--
Sutton, Mark
12
Oxford
DNS
1
Mens 2k Steeple 1A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Fonseca, Dominic
10
Wichita West
6:27.96
2
2
Moore, Henry
12
Kapaun Mount Car
6:34.86
2
3
Weber, Kenton
11
Rose Hill
6:42.04
2
4
Wallace, Jacob
12
Andale
6:49.08
1
5
Arnold, Matt
11
Wichita Carroll
6:49.25
2
6
Ogden, Tanner
12
Royal Valley
7:00.46
1
7
Slade, TJ
12
Rose Hill
7:00.56
2
8
Arnold, Seth
10
Wichita Carroll
7:01.65
2
9
Melton, Nathan
12
Derby
7:10.09
1
10
Sanchez, Diego
12
De Soto
7:11.18
2
11
Smith, Braden
10
Bethany
7:11.83
2
12
Bina, Cooper
10
Kapaun Mount Car
7:14.09
2
13
Lane, Trae
12
Burrton
7:14.88
1
14
McKean, Tommy
12
Andale
7:16.68
1
15
Dodson, Blake
11
Riley County
7:19.69
2
16
Golightley, Bryce
11
Royal Valley
7:21.11
1
17
Ballinger, Taylor
11
Goddard
7:24.12
1
18
Wohler, Jublain
12
Victoria
7:35.07
2
19
Martin, Blaine
Central Senior
7:40.83
1
20
Scott, Jacob
12
De Soto
7:44.90
2
21
Hawkins, Brady
11
Caney Valley
7:52.67
1
22
Johnson, Kameron
11
Hesston
7:55.56
2
23
Sage, Stephen
11
Phillipsburg
7:58.34
1
24
Simental, David
11
Hutchinson Senio
7:59.25
1
25
Evans, Arri
11
Wichita Collegia
8:02.56
1
26
Linart, Noah
12
Derby
8:05.10
1
27
Storie, Warren
11
La Crosse
8:06.02
1
28
Phan, Victor
12
Goddard
8:08.87
1
29
Williamson, Kyle
10
Hutchinson Senio
8:09.22
1
30
Sherman, Chance
11
La Crosse
8:26.89
1
31
Taylor, John
Central Senior
8:34.15
1
--
Hall, Ronnie
12
Caney Valley
DNS
1
--
Viveros, Angel
11
Dodge City
DNS
2
Mens 110m Hurdles 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bugner, Tim
12
Garden Plain
15.62w
+3.5
1
2
Schumacher, Nick
12
Garden Plain
16.05w
+3.5
1
3
Rodenberg, Matt
12
Halstead
16.16w
+3.5
1
4
Maxwell, Austin
12
Sterling
16.28w
+3.5
1
5
Sherwood, Kyle
11
Cheney
16.63w
+3.5
1
6
Estes, Jonathan
11
Caney Valley
16.85w
+3.5
1
7
Lane, Kris
10
Burrton
17.57w
+3.5
1
8
Bayless, Derek
12
Caney Valley
17.73w
+3.5
1
Mens 110m Hurdles 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Strickland, Jack
12
Kapaun Mount Car
15.85w
+2.8
2
2
McAlpin, Rasheed
10
Shawnee Heights
16.18w
+2.8
2
3
Hicks, Chrisian
11
Derby
16.27w
+2.8
2
4
Groskurth, Jon
12
Derby
16.63w
+2.8
2
5
Blasi, Conner
11
Andale
16.67w
+2.8
2
6
Sponsel, John
11
Wichita Carroll
16.71w
+2.8
2
7
Taulbee, Nick
12
De Soto
17.19w
+2.8
2
8
Miller, Zach
11
Goodland
17.31w
+2.3
1
9
Barrett, Jake
11
Wichita Collegia
17.36w
+2.3
1
10
Claussen, Caleb
10
Valley Center
17.47w
+2.3
1
11
Katzer, Jake
09
Baldwin
17.60w
+2.3
1
12
Chapman, Chris
11
Royal Valley
18.14w
+2.3
1
13
Balthazor, Evan
10
Valley Center
19.43w
+2.3
1
14
Lanker, Brendon
09
Hutchinson Senio
20.88w
+2.3
1
--
Reichenberger, Colin
10
Wellington
DNSw
+2.8
2
Mens 110m Hurdles Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Deterding, Adam
12
Hays
14.54
+1.3
1
2
Newlan, Sean
12
Phillipsburg
15.03
+1.3
1
3
May, Jake
12
Andale
15.06
+1.3
1
4
Carrasco, Dominique
10
Hays
15.38
+1.3
1
5
Poe, Isaac
12
Wamego
15.50
+1.3
1
6
Puritty, Ross
11
Kapaun Mount Car
15.56
+1.3
1
7
Arnold, Cameron
12
Shawnee Heights
15.92
+1.3
1
--
McGehee, Tanner
12
Rose Hill
FS
+1.3
1
Mens 300m Hurdles 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Clark, Dylan
12
Garden Plain
41.95
3
2
Maxwell, Austin
12
Sterling
42.98
2
3
Estes, Jonathan
11
Caney Valley
43.12
2
4
Engelland, Kirk
12
Sterling
43.87
3
5
Kohler, Hunter
11
Phillipsburg
44.06
3
6
Bugner, Tim
12
Garden Plain
44.26
3
7
Lavington, Weston
11
Cheney
44.38
2
8
Sage, Stephen
11
Phillipsburg
44.74
2
9
Sherwood, Kyle
11
Cheney
44.78
1
10
Ellis, Trey
11
Phillipsburg
44.82
2
11
Lane, Kris
10
Burrton
46.36
2
12
Roth, Clayton
11
Victoria
46.60
1
13
Meng, Kevin
11
Kingman
46.78
1
14
Bayless, Derek
12
Caney Valley
47.01
1
15
Herrick, Dugan
10
Olpe
49.98
1
--
Ringering, Patrick
12
Ellinwood
DNS
3
--
Storie, William
12
La Crosse
DNS
3
--
Benteman, Taylor
10
Wabaunsee
DNS
1
Mens 300m Hurdles 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Deterding, Adam
12
Hays
41.47
3
2
Carrasco, Dominique
10
Hays
41.84
3
3
Yager, Darion
11
Great Bend
42.61
3
4
Griffiths, Zach
12
De Soto
42.76
3
5
Strickland, Jack
12
Kapaun Mount Car
42.87
3
6
Sponsel, John
11
Wichita Carroll
43.31
3
7
Barrett, Jake
11
Wichita Collegia
44.15
2
8
Horsch, Logan
11
Andale
44.17
2
9
Claussen, Caleb
10
Valley Center
44.26
2
10
Hicks, Chrisian
11
Derby
44.31
2
11
Barker, Dillon
10
Mulvane
44.63
1
12
Powell, Luke
09
Wichita Carroll
44.93
2
13
Groskurth, Jon
12
Derby
45.57
3
14
Taulbee, Nick
12
De Soto
45.90
2
15
Dahilig, Josh
09
Wichita-Trinity
46.13
1
16
Puritty, Ross
11
Kapaun Mount Car
46.21
2
17
Figueroa, Adrian
11
Shawnee Heights
46.24
3
18
Broxterman, Patrick
10
Royal Valley
46.53
1
19
Galloway, Immanuel
Dodge City
47.16
2
20
Katzer, Joel
09
Baldwin
47.17
1
21
Chapman, Chris
11
Royal Valley
47.19
1
22
Rickley, Thomas
10
Clay Center Comm
48.32
1
23
Balthazor, Evan
10
Valley Center
50.53
1
24
Hudson, Kendric
11
Hutchinson Senio
53.50
1
Mens 300m Hurdles Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Poe, Isaac
12
Wamego
39.37
1
2
Page, Jared
11
Hutchinson Senio
40.48
1
3
Smarsh, Jared
11
Andale
40.64
1
4
McAlpin, Rasheed
10
Shawnee Heights
41.70
1
5
McGehee, Tanner
12
Rose Hill
41.81
1
6
Hogan, Tyler
12
Olpe
42.35
1
7
Rodenberg, Matt
12
Halstead
42.60
1
8
Harman, Mark
12
Baldwin
43.93
1
Mens 4x100m Relay 1A-3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Schmidt
,
Fouts
,
Duenes
,
Deus
Thomas More Prep
45.07
2
2
Banderas
,
Welch
,
Hernande
,
LaSalle
Holcomb
45.95
1
3
Behee
,
McDonald
,
Banman
,
Powell
Kiowa County
46.01
2
4
Storie
,
Keeley
,
Basgall
,
Moeder
La Crosse
46.24
2
5
Deaton
,
Peters
,
Martin
,
Carr
Cheney
46.39
1
6
Eckert
,
Bagby
,
Myers
,
Engellan
Sterling
46.59
2
7
Magner
,
Fischer
,
Loewer
,
Mettling
Central Senior
46.65
2
8
Schartz
,
Ringerin
,
Isern
,
Swank
Ellinwood
47.05
2
9
Argabrig
,
Burenhei
,
Hogan
,
Roeder
Olpe
47.12
2
10
Hobbs
,
Ottley
,
Kisner
,
Gagnon
Victoria
47.87
1
11
Griffith
,
Melius
,
Murphy
,
Otto
Wakefield School
47.97
1
12
Borden
,
Braden
,
Massey
,
Andersen
Kingman
48.55
1
13
Mayer
,
Benteman
,
Supernaw
,
Hund
Wabaunsee
50.88
1
Mens 4x100m Relay 4A-6A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Harvey
,
Meyer
,
Gunther
,
Denning
Wichita Carroll
44.65
2
2
Halford
,
Berg
,
Harman
,
Johnson
Baldwin
45.33
1
3
Barlow
,
Sandoval
,
Rudzik
,
Annis
Ulysses
45.38
2
4
Page
,
Norman
,
Garcia
,
Slaton
Hutchinson Senio
45.40
2
5
Sullivan
,
York
,
Sullivan
,
Webb
Wamego
45.58
1
6
Middleto
,
Randall
,
Trent
,
Pike
Dodge City
45.89
2
7
Burley
,
Carrasco
,
Yager
,
Yager
Great Bend
46.58
2
8
Young
,
Ebert
,
Ellis
,
Huse
Clay Center Comm
46.65
1
9
Linnebur
,
Troutman
,
Haydon
,
McCue
Wellington
46.66
1
10
Ruhs
,
Sneathen
,
Simmerma
,
Miller
Goodland
46.71
2
11
Barker
,
Foster
,
Niblack
,
Mason
Mulvane
47.93
1
12
Balthazo
,
Balthazo
,
Barnett
,
King
Valley Center
48.06
1
--
Relay Team
Wichita-Trinity
DQ
1
Mens 4x100m Relay Elite
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Derby
43.45
1
2
Relay Team
Phillipsburg
43.49
1
3
Relay Team
Shawnee Heights
43.81
1
4
Relay Team
Kapaun Mount Car
43.88
1
5
Relay Team
Hays
44.19
1
6
Relay Team
Rose Hill
44.35
1
7
Relay Team
Andale
44.44
1
--
Relay Team
Wichita Collegia
DNS
1
Mens 4x400m Relay 1A-3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
LaSalle
,
Welch
,
Banderas
,
Hernande
Holcomb
3:35.09
2
2
Hogan
,
Krueger
,
Smith
,
Roeder
Olpe
3:42.78
2
3
Ellis
,
Ratzlaff
,
Kohler
,
Derr
Phillipsburg
3:45.62
2
4
Barrett
,
Krueger
,
Melius
,
Otto
Wakefield School
3:47.52
1
5
Lavingto
,
Carr
,
Sherwood
,
Patterso
Cheney
3:47.61
2
6
Braden
,
Packard
,
Noblit
,
Meng
Kingman
3:52.85
1
7
Maxwell
,
Myers
,
Bagby
,
Engellan
Sterling
3:53.20
2
8
Ringerin
,
Blakesle
,
Ward
,
Oglesbee
Ellinwood
3:54.15
2
9
Ottley
,
Roth
,
Kisner
,
Gagnon
Victoria
3:55.08
1
10
Kaiser
,
Hurst
,
Lane
,
Lane
Burrton
3:55.49
1
11
Magner
,
Fischer
,
Loewer
,
Mettling
Central Senior
4:01.57
2
12
Benteman
,
Johnson
,
Mayer
,
Supernaw
Wabaunsee
4:05.86
1
--
Behee
,
McDonald
,
Davis
,
Powell
Kiowa County
DNS
1
--
Storie
,
Storie
,
Moeder
,
Jay
La Crosse
DNS
2
Mens 4x400m Relay 4A-6A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Denning
,
Sageser
,
Merth
,
Vu
Wichita Carroll
3:31.52
2
2
Reichenb
,
Knoblauc
,
Smarsh
,
May
Andale
3:35.72
2
3
Halford
,
Berg
,
Harman
,
Johnson
Baldwin
3:36.80
2
4
Yager
,
Yager
,
Garcia
,
Carrasco
Great Bend
3:39.71
2
5
Barlow
,
Sandoval
,
Widder
,
Degollad
Ulysses
3:42.65
2
6
Brinegar
,
McGarry
,
Stout
,
Stout
Bethany
3:44.34
2
7
Relay Team
Wellington
3:44.43
1
8
Sneathen
,
Simmerma
,
Arteaga
,
Whisnant
Goodland
3:45.66
1
9
Griffith
,
Mechler
,
Murillo
,
Ollendic
De Soto
3:46.58
1
10
Martin
,
Balthazo
,
Blankens
,
Claussen
Valley Center
3:47.24
1
11
Relay Team
Wichita-Trinity
3:48.67
1
12
Huse
,
Ebert
,
Ellis
,
Rickley
Clay Center Comm
3:56.87
1
Mens 4x400m Relay Elite
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Shawnee Heights
3:26.91
1
2
Relay Team
Hays
3:32.10
1
3
Relay Team
Wamego
3:34.03
1
4
Relay Team
Kapaun Mount Car
3:34.20
1
5
Relay Team
Wichita Collegia
3:37.01
1
6
Relay Team
Hutchinson Senio
3:42.74
1
7
Relay Team
Rose Hill
3:46.34
1
--
Relay Team
Dodge City
DNS
1
Mens 4x800m Relay 1A-3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Boswell
,
Davis
,
McVey
,
Powell
Kiowa County
9:05.86
1
2
Barrett
,
Krueger
,
McCollum
,
Otto
Wakefield School
9:13.12
1
3
Kohler
,
Ratzlaff
,
Ratzlaff
,
Sage
Phillipsburg
9:18.76
1
4
Dixon
,
Hall
,
Dewitt
,
Hawkins
Caney Valley
9:19.04
1
5
Nuessen
,
Nuessen
,
Schmdit
,
Smith
Olpe
9:29.66
1
6
Johnson
,
Supernaw
,
Hund
,
Tharman
Wabaunsee
9:54.18
1
--
Storie
,
Storie
,
Sherman
,
Jay
La Crosse
DNF
1
Mens 4x800m Relay 4A-6A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Garcia
,
Merth
,
Maus
,
Vu
Wichita Carroll
8:20.83
1
2
Hartzell
,
Pierce
,
Halford
,
Helm
Baldwin
8:29.94
1
3
Mechler
,
McQualit
,
Murillo
,
Ollendic
De Soto
8:33.95
1
4
Broxterm
,
Hodison
,
Golightl
,
Ogden
Royal Valley
8:37.49
1
5
Vaughn
,
Wallace
,
McKean
,
Camp
Andale
8:47.74
1
6
St. Clai
,
Hawkins
,
Phan
,
Fichter
Goddard
8:55.57
1
7
Simmerma
,
Whisnant
,
Miller
,
Arteaga
Goodland
8:56.99
1
8
Melton
,
Linart
,
Julius
,
Rhodman
Derby
9:04.44
1
9
Brinegar
,
Smith
,
McGarry
,
Brinegar
Bethany
9:05.68
1
10
Eckert
,
Blankens
,
Martin
,
Durham
Valley Center
9:11.99
1
11
Sturdy
,
Rickley
,
Siebold
,
Fowles
Clay Center Comm
9:12.26
1
12
Armstron
,
Montgome
,
Hicks
,
Simental
Hutchinson Senio
9:15.80
1
13
Barragre
,
Evans
,
Meyer
,
Newlin
Wichita Collegia
9:24.26
1
14
Relay Team
Wichita-Trinity
9:48.52
1
Mens 4x800m Relay Elite
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Hays
8:13.16
1
2
Relay Team
Wamego
8:20.55
1
3
Relay Team
Dodge City
8:21.86
1
4
Relay Team
Great Bend
8:22.43
1
5
Relay Team
Buhler
8:31.24
1
6
Relay Team
Ellinwood
8:33.19
1
7
Relay Team
Rose Hill
8:46.16
1
8
Relay Team
Shawnee Heights
9:09.98
1
Mens 4x110m Shuttle Hurdle 1A-6A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
May
,
Blasi
,
Smarsh
,
Eck
Andale
1:07.34
1
2
Sage
,
Ellis
,
Newlan
,
Kohler
Phillipsburg
1:12.71
1
3
Page
,
Lanker
,
Norman
,
Hudson
Hutchinson Senio
1:13.76
1
Mens Shot Put 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Olliff, Thomas
12
Phillipsburg
13.96m
(45'9.5)
1
2
Keeley, Kip
12
La Crosse
13.30m
(43'7.5)
1
3
Puetz, Tyler
12
Garden Plain
13.24m
(43'5.25)
1
4
Boswell, Seth
11
Phillipsburg
13.09m
(42'11.25)
1
5
Hufford, Clayton
12
Cheney
12.37m
(40'7)
1
6
Bauer, Joe
12
Garden Plain
12.29m
(40'3.75)
1
7
Brull, Lucas
12
Thomas More Prep
12.20m
(40'0.25)
1
8
Odle, Damien
12
Kiowa County
12.15m
(39'10.25)
1
9
Boroughs, Ryan
11
Kingman
11.94m
(39'2)
1
10
Harper, Nathan
10
Burrton
11.68m
(38'3.75)
1
11
Torres, Erik
09
Kiowa County
11.66m
(38'3)
1
12
Laham, Joey
09
Frederic Remingt
11.45m
(37'6.75)
1
13
Payne, Bradley
11
Cheney
11.44m
(37'6.25)
1
14
Churchill, Colton
11
Ellinwood
11.39m
(37'4.25)
1
15
Stout, Doug
09
Ellinwood
11.18m
(36'8)
1
16
Andersen, Zach
11
Kingman
11.00m
(36'1)
1
17
Buchanan, Paul
09
Sunrise Christia
10.92m
(35'9.75)
1
18
Flach, Adam
09
Wabaunsee
8.96m
(29'4.75)
1
19
Nolan, Taylor
10
Sunrise Christia
7.52m
(24'8)
1
--
Hewitt, Hunter
11
Sterling
DNS
(--)
1
Mens Shot Put 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Martens, Cory
11
Newton
14.46m
(47'5.25)
1
2
Walther, Ben
11
Andale
14.18m
(46'6.25)
1
3
Walther, Cody
12
Rose Hill
14.12m
(46'3.75)
1
4
Eklund, Travis
11
Shawnee Heights
14.08m
(46'2.25)
1
5
Gaylord, Christian
10
Baldwin
14.05m
(46'1)
1
6
Lybrand, Noble
11
Bethany
14.04m
(46'0.75)
1
7
Harris, Peyton
10
Hays
13.98m
(45'10.25)
1
8
Hardwich, Brandon
Hays
13.78m
(45'2.5)
1
9
Garrison, Nick
12
Wichita Carroll
13.69m
(44'10.75)
1
10
Lantz, Craig
11
Kapaun Mount Car
13.67m
(44'10)
1
11
Rudzik, Ian
09
Ulysses
13.55m
(44'5.25)
1
12
Holdaway, Justin
12
Valley Center
13.31m
(43'8)
1
13
Smith, Gary
11
Royal Valley
13.21m
(43'4)
1
14
Twombly, Quinn
11
Baldwin
12.89m
(42'3.25)
1
15
Fleming, Austin
11
Clay Center Comm
12.85m
(42'1.75)
1
16
Orr, Mason
10
Valley Center
12.78m
(41'11)
1
17
Jensen, Daniel
12
Wamego
12.68m
(41'7)
1
18
Warren, Nick
11
Great Bend
12.60m
(41'4)
1
19
Boese, Trae
12
Hutchinson Senio
12.41m
(40'8.5)
1
20
Mar, Matt
12
Maize
12.27m
(40'3)
1
21
Bell, Stephen
12
Shawnee Heights
12.17m
(39'11)
1
22
Medina, Bryan
12
Hesston
12.10m
(39'8.25)
1
23
Garrison, Dan
10
Wichita Carroll
12.01m
(39'4.75)
1
24
Kalman, Blake
11
Bethany
11.91m
(39'0.75)
1
25
Lewis, Wemiko
11
Royal Valley
11.55m
(37'10.5)
1
25
Stade, Jacob
Hutchinson Senio
11.55m
(37'10.5)
1
27
Wilson, Reece
12
Clay Center Comm
11.53m
(37'9.75)
1
28
Brand, Skylar
10
Wellington
11.52m
(37'9.5)
1
29
Miller, Eli
10
Wamego
11.37m
(37'3.5)
1
30
Loughmiller, Chris
12
Wellington
10.90m
(35'9)
1
--
Norman, Charles
11
Hutchinson Senio
DNS
(--)
1
--
Brand, Jake
12
Andale
DNS
(--)
1
--
Carder, Seth
11
Wichita Collegia
DNS
(--)
1
--
Ukena, Corneilius
12
Mulvane
DNS
(--)
1
--
West, Tyler
11
Derby
DNS
(--)
1
Mens Shot Put Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Valentine, Dayton
12
Baldwin
17.25m
(56'7)
1
2
Sharp, cade
12
Hays
16.49m
(54'1)
1
3
Brack, Jayce
10
Great Bend
15.44m
(50'7.75)
1
4
Brown, Kenny
11
Caney Valley
15.44m
(50'7.75)
1
5
Dierksen, Jed
11
Sterling
15.14m
(49'8)
1
6
Buckner, Trever
11
Andale
15.10m
(49'6.25)
1
7
Wyrick, Levi
10
Caney Valley
14.97m
(49'1.25)
1
8
Johnson, Jordan
11
Winfield
14.88m
(48'9.75)
1
9
Sonday, Bryce
12
Dodge City
14.41m
(47'3.25)
1
Mens Discus 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Puetz, Tyler
12
Garden Plain
39.15m
(128'5.25)
1
2
Olliff, Thomas
12
Phillipsburg
38.83m
(127'4.5)
1
3
Mettling, Austin
12
Central Senior
38.56m
(126'6)
1
4
Dierksen, Jed
11
Sterling
37.89m
(124'3.5)
1
5
Moeder, Lucas
11
La Crosse
35.32m
(115'10.5)
1
6
Payne, Bradley
11
Cheney
34.47m
(113'1)
1
7
Hewitt, Hunter
11
Sterling
33.93m
(111'3.75)
1
8
Lehner, Grant
10
Garden Plain
33.51m
(109'11.25)
1
9
Smith, Wyatt
11
Ellinwood
33.44m
(109'8.5)
1
10
Laham, Joey
09
Frederic Remingt
32.03m
(105'1)
1
11
Torres, Erik
09
Kiowa County
31.78m
(104'3)
1
12
Birzer, Adam
11
Ellinwood
31.34m
(102'9.75)
1
13
Krueger, Caleb
12
Wakefield School
31.14m
(102'1.75)
1
14
Hufford, Clayton
12
Cheney
30.46m
(99'11)
1
15
Harper, Nathan
10
Burrton
30.17m
(98'11.75)
1
16
Heft, Aaron
09
Kiowa County
29.40m
(96'5.25)
1
17
Carroll, Ian
11
Wabaunsee
26.89m
(88'2.5)
1
18
Flach, Adam
09
Wabaunsee
20.48m
(67'2.25)
1
19
Arnold, Josh
09
Sunrise Christia
19.61m
(64'4)
1
20
Nolan, Taylor
10
Sunrise Christia
19.40m
(63'7.75)
1
Mens Discus 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rafter, Ryan
11
Wichita Carroll
43.31m
(142'1)
1
2
Evans, Isaiah
11
Mulvane
42.77m
(140'3.75)
1
3
Kammiller, Charles
12
Derby
42.59m
(139'8.75)
1
4
Whittington, Ty
11
Hays
41.62m
(136'6.5)
1
5
Harris, Peyton
10
Hays
41.59m
(136'5.25)
1
6
Gaylord, Christian
10
Baldwin
41.25m
(135'4)
1
7
Lybrand, Noble
11
Bethany
40.97m
(134'4.75)
1
8
Warren, Nick
11
Great Bend
39.90m
(130'10.75)
1
9
Lantz, Craig
11
Kapaun Mount Car
39.85m
(130'8.75)
1
10
Wilson, Reece
12
Clay Center Comm
39.64m
(130'0.5)
1
11
Walther, Cody
12
Rose Hill
39.47m
(129'5.75)
1
12
Brand, Jake
12
Andale
38.78m
(127'2.75)
1
13
Eklund, Travis
11
Shawnee Heights
38.50m
(126'3.75)
1
14
Lewis, Wemiko
11
Royal Valley
38.33m
(125'9)
1
15
Brack, Jayce
10
Great Bend
38.28m
(125'7)
1
16
Wethington, Marshall
11
Wamego
38.22m
(125'4.5)
1
17
Garrison, Nick
12
Wichita Carroll
38.06m
(124'10.25)
1
18
Boese, Trae
12
Hutchinson Senio
37.89m
(124'3.5)
1
19
Smith, Gary
11
Royal Valley
37.79m
(123'11.75)
1
20
Walther, Ben
11
Andale
37.72m
(123'9)
1
21
Ast, Jeff
Andale
37.20m
(122'0.5)
1
22
Orr, Mason
10
Valley Center
37.12m
(121'9.25)
1
23
Twombly, Quinn
11
Baldwin
36.62m
(120'1.5)
1
24
Breitkreutz, Brett
11
Shawnee Heights
36.61m
(120'1.25)
1
25
Stade, Jacob
Hutchinson Senio
35.19m
(115'5.25)
1
26
Norris, Mitch
12
Wellington
32.70m
(107'3.25)
1
27
Page, James
12
Wamego
32.64m
(107'1)
1
28
Linnebur, Andrew
12
Wellington
32.46m
(106'5.75)
1
29
Janzen, Braden
11
Valley Center
32.16m
(105'6)
1
30
Hutchinson, Dominick
12
Hutchinson Senio
31.62m
(103'8.75)
1
31
Medina, Bryan
12
Hesston
31.26m
(102'6.5)
1
32
Kalman, Blake
11
Bethany
30.38m
(99'8)
1
--
Fleming, Austin
11
Clay Center Comm
DNS
(--)
1
--
Ukena, Corneilius
12
Mulvane
DNS
(--)
1
Mens Discus Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Sonday, Bryce
12
Dodge City
51.12m
(167'8.5)
1
2
Valentine, Dayton
12
Baldwin
50.95m
(167'1.75)
1
3
Sharp, cade
12
Hays
48.57m
(159'4)
1
4
Martens, Cory
11
Newton
48.54m
(159'3)
1
5
Wyrick, Levi
10
Caney Valley
47.46m
(155'8.5)
1
6
Brown, Kenny
11
Caney Valley
45.30m
(148'7.25)
1
7
Newlan, Sean
12
Phillipsburg
44.96m
(147'6)
1
8
Mar, Matt
12
Maize
44.79m
(146'11.25)
1
Mens Javelin 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Odle, Damien
12
Kiowa County
50.03m
(164'1.5)
1
2
Fouts, Cameron
10
Thomas More Prep
49.64m
(162'10.25)
1
3
Gillman, Lucas
12
Caney Valley
49.36m
(161'11.25)
1
4
Olliff, Thomas
12
Phillipsburg
48.45m
(158'11.25)
1
5
Moeder, Lucas
11
La Crosse
47.87m
(157'0.5)
1
6
Proffit, Jordan
10
Sterling
46.79m
(153'6)
1
7
Bugner, Tim
12
Garden Plain
46.60m
(152'10.5)
1
8
Wyrick, Levi
10
Caney Valley
46.43m
(152'3.75)
1
9
Andersen, Zach
11
Kingman
44.69m
(146'7.25)
1
10
Loewen, Hunter
09
Riley County
44.58m
(146'3)
1
11
Blaufuss, A. J.
11
Olpe
43.82m
(143'9)
1
12
Brummett, Brice
10
Riley County
41.60m
(136'5.75)
1
13
Greenbaum, Ryker
12
Douglass
41.50m
(136'1.75)
1
14
Boroughs, Ryan
11
Kingman
41.20m
(135'2)
1
15
Franks, Zack
12
Wakefield School
41.04m
(134'7.75)
1
16
Savage, Cody
Canton-Galva
40.41m
(132'6.75)
1
17
Patterson, Tyler
10
Cheney
40.39m
(132'6)
1
18
Swank, Tanner
11
Ellinwood
40.20m
(131'10.5)
1
19
Stephens, Dustin
12
Sunrise Christia
38.23m
(125'5)
1
20
Benteman, Taylor
10
Wabaunsee
33.11m
(108'7.5)
1
21
Fasbender, Zach
11
Garden Plain
32.04m
(105'1.25)
1
22
Tharman, Blaine
12
Wabaunsee
31.92m
(104'8.5)
1
--
Chase, Josh
12
Wichita-Homescho
DNS
(--)
1
Mens Javelin 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hilger, Mitchell
11
Goddard
52.96m
(173'9)
1
2
Ast, Jeff
Andale
52.73m
(172'11.75)
1
3
Mitchell, Emilio
12
Hays
52.41m
(171'11.25)
1
4
Mark, Kaven
11
Derby
49.23m
(161'6)
1
5
Ruhs, Dax
11
Goodland
48.99m
(160'8.5)
1
6
Balthazor, Evan
10
Valley Center
47.37m
(155'4.75)
1
7
Befort, Zachary
12
Wichita Carroll
46.83m
(153'7.5)
1
8
Twombly, Quinn
11
Baldwin
46.17m
(151'5.5)
1
9
Cardinal, David
12
Hays
45.75m
(150'1)
1
10
Smith, Gary
11
Royal Valley
45.53m
(149'4.5)
1
11
Polley, Brock
12
Wichita Carroll
44.29m
(145'3.5)
1
12
Bouzianis, Nick
10
Shawnee Heights
43.41m
(142'5)
1
13
Loughmiller, Chris
12
Wellington
42.28m
(138'8.5)
1
14
O'Neil, Colin
11
Hutchinson Senio
39.78m
(130'6)
1
15
Page, James
12
Wamego
39.69m
(130'2.5)
1
16
Lewis, Wemiko
11
Royal Valley
36.71m
(120'5.25)
1
17
Brand, Skylar
10
Wellington
34.05m
(111'8.5)
1
18
Grabauskus, Taymon
11
Shawnee Heights
33.99m
(111'6)
1
--
West, Tyler
11
Derby
DNS
(--)
1
Mens Javelin Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Derr, Seth
12
Phillipsburg
55.34m
(181'6.5)
1
2
Brand, Jake
12
Andale
54.61m
(179'2)
1
3
Keeley, Kip
12
La Crosse
54.45m
(178'7.5)
1
4
Veith, Hunter
12
Cheney
51.40m
(168'7.5)
1
5
Geschwenter, Grant
11
Mulvane
49.49m
(162'4.25)
1
6
Walstad, Luke
10
Andale
49.03m
(160'10.25)
1
7
Balthazor, Miles
11
Valley Center
48.90m
(160'5)
1
8
Wiebe, Steve
12
Buhler
46.01m
(150'11.25)
1
Mens Hammer 1A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Brand, Jake
12
Andale
138-06
(42.21m)
1
2
Boese, Trae
12
Hutchinson Senio
122-00
(37.19m)
1
3
Buckner, Trever
11
Andale
121-02
(36.93m)
1
4
Ast, Jeff
Andale
113-02
(34.49m)
1
5
Stade, Jacob
Hutchinson Senio
98-01
(29.90m)
1
6
Ward, Spencer
Andale
97-07
(29.74m)
1
7
Orr, Mason
10
Valley Center
91-11
(28.02m)
1
8
Shayla, Tyler
Hutchinson Senio
90-11
(27.71m)
1
9
Hale, Nathan
Hutchinson Senio
80-02
(24.43m)
1
--
Janzen, Braden
11
Valley Center
DNS
(--)
1
Mens High Jump 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Odle, Damien
12
Kiowa County
1.78m
(5'10)
1
2
Packard, Mitch
11
Kingman
1.73m
(5'8)
1
3
McClure, Nolan
11
Wichita-Homescho
1.73m
(5'8)
1
4
Roth, Ryan
12
Holcomb
1.68m
(5'6)
1
4
Derr, Seth
12
Phillipsburg
1.68m
(5'6)
1
6
Proffitt, Nathan
12
Sterling
1.68m
(5'6)
1
7
Ellis, Trey
11
Phillipsburg
1.63m
(5'4)
1
7
Swank, Tanner
11
Ellinwood
1.63m
(5'4)
1
7
Dewitt, Levi
10
Caney Valley
1.63m
(5'4)
1
7
Chase, Josh
12
Wichita-Homescho
1.63m
(5'4)
1
7
Benteman, Taylor
10
Wabaunsee
1.63m
(5'4)
1
--
Redeker, Joe
10
Olpe
NH
(--)
1
--
Johnson, Storm
10
Wabaunsee
DNS
(--)
1
--
Bagby, Trey
11
Sterling
DNS
(--)
1
--
McAlonan, Eric
09
Victoria
DNS
(--)
1
Mens High Jump 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Salmon, James
12
Goddard
1.83m
(6'0)
1
2
Rodriguez, Tregg
10
Ulysses
1.78m
(5'10)
1
2
Johnson, Brent
12
De Soto
1.78m
(5'10)
1
2
Chapman, Chris
11
Royal Valley
1.78m
(5'10)
1
5
Bielich, Dustin
10
Bethany
1.78m
(5'10)
1
6
Deaver, Gerad
Andale
1.78m
(5'10)
1
10
Miller, Ryan
12
Wichita-Trinity
1.73m
(5'8)
1
11
Santo, Alek
10
Rose Hill
1.73m
(5'8)
1
7
Rott, Micheal
12
Kapaun Mount Car
1.73m
(5'8)
1
7
Voss, Aaron
Hays
1.73m
(5'8)
1
7
Pike, Trace
12
Dodge City
1.73m
(5'8)
1
12
Demel, Kyle
09
Wichita Carroll
1.68m
(5'6)
1
12
Hawkins, Andrew
12
Goddard
1.68m
(5'6)
1
12
Broxterman, Patrick
10
Royal Valley
1.68m
(5'6)
1
15
Huse, Ricky
10
Clay Center Comm
1.63m
(5'4)
1
15
Acosta, Oscar
10
Wichita Carroll
1.63m
(5'4)
1
15
Hunt, Kaleb
09
Wellington
1.63m
(5'4)
1
--
Stenzel, Luke
11
De Soto
DNS
(--)
1
--
Stout, Landon
09
Bethany
DNS
(--)
1
--
Degollado, Levi
11
Ulysses
DNS
(--)
1
--
Chippeaux, Austin
11
Goddard
DNS
(--)
1
Mens High Jump Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Deterding, Adam
12
Hays
2.03m
(6'7.75)
1
2
LeRock, Garrison
12
Andale
1.98m
(6'5.75)
1
3
Bixeman, Derek
12
Hays
1.98m
(6'5.75)
1
4
Camper, Nic
11
Caney Valley
1.88m
(6'2)
1
4
Veith, Hunter
12
Cheney
1.88m
(6'2)
1
6
Norman, Charles
11
Hutchinson Senio
1.88m
(6'2)
1
7
Macari, Lane
10
Andale
1.83m
(6'0)
1
8
Liebst, Lakin
12
Medicine Lodge
1.83m
(6'0)
1
9
Newlin, Jacob
09
Wichita Collegia
1.78m
(5'10)
1
Mens Long Jump 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Tanner, Caleb
12
Frederic Remingt
6.32m
(20'8.75)
+0.9
1
2
Wickham, Grant
11
Phillipsburg
6.18m
(20'3.25)
-0.6
1
3
Sage, Sam
10
Phillipsburg
5.83m
(19'1.5)
-1.1
1
4
Argabright, Mitchell
12
Olpe
5.78m
(18'11.5)
+2.0
1
4
Camper, Nic
11
Caney Valley
5.78m
(18'11.5)
+0.1
1
6
Myers, Austin
11
Sterling
5.69m
(18'8)
+1.4
1
7
Lavington, Weston
11
Cheney
5.68m w
(18'7.5)
+2.4
1
8
Schumacher, Nick
12
Garden Plain
5.62m
(18'5.25)
-0.1
1
9
Gagnon, Connor
11
Victoria
5.60m
(18'4.25)
+1.9
1
10
Basgall, Clayton
12
La Crosse
5.53m
(18'1.5)
-0.7
1
11
Davis, Landon
09
Kiowa County
5.47m
(17'11.25)
+1.5
1
12
Roth, Clayton
11
Victoria
5.40m
(17'8.5)
+1.4
1
13
Redeker, Joe
10
Olpe
5.30m
(17'4.5)
-0.1
1
14
Duenes, Carlos
12
Thomas More Prep
5.26m
(17'3)
+1.2
1
15
Behee, Keenan
12
Kiowa County
5.23m
(17'1.75)
+0.9
1
16
Borden, Thomas
11
Kingman
4.62m
(15'1.75)
+0.8
1
17
Blakeslee, Kyle
12
Ellinwood
4.58m
(15'0.25)
+0.3
1
18
Hoheisel, Austin
12
Garden Plain
4.56m
(14'11.5)
+0.2
1
19
Supernaw, Evan
11
Wabaunsee
4.39m
(14'4.75)
+0.3
1
20
Supernaw, Zach
10
Wabaunsee
4.35m
(14'3.25)
+1.7
1
21
Massey, Austin
12
Kingman
4.33m w
(14'2.25)
+5.8
1
--
Sherwood, Kyle
11
Cheney
DNS
(--)
nwi
1
--
DePriest, Brandon
12
Norwich
DNS
(--)
nwi
1
Mens Long Jump 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bixeman, Derek
12
Hays
6.38m w
(20'11)
+2.9
1
2
Meyer, Nick
12
Wichita Carroll
6.32m w
(20'8.75)
+2.6
1
3
Sicard, Wyatt
12
Shawnee Heights
6.21m w
(20'4.25)
+2.1
1
4
Bever, Jack
12
Hutchinson Senio
6.10m w
(20'0)
+2.3
1
5
Herrman, Shawn
11
Hays
6.07m
(19'10.75)
+0.1
1
6
Rott, Micheal
12
Kapaun Mount Car
6.04m
(19'9.75)
-0.8
1
7
Bohm, Gunnar
10
Kapaun Mount Car
5.99m
(19'7.75)
+1.4
1
8
Santo, Alek
10
Rose Hill
5.94m
(19'5.75)
+1.0
1
9
Macari, Lane
10
Andale
5.82m w
(19'1)
+2.1
1
9
Vaughn, Evan
12
Andale
5.82m w
(19'1)
+3.1
1
11
Rodriguez, Tregg
10
Ulysses
5.80m
(19'0.25)
+1.6
1
11
Peyton, Clay
12
Wamego
5.80m
(19'0.25)
+1.7
1
13
Knoblauch, Hunter
10
Andale
5.76m
(18'10.75)
+1.9
1
13
Martin, Colby
10
Valley Center
5.76m
(18'10.75)
+1.4
1
15
McAlpin, Rasheed
10
Shawnee Heights
5.72m w
(18'9)
+2.3
1
16
Trent, Tyler
09
Dodge City
5.71m
(18'8.75)
-0.6
1
17
Link, Skyler
11
Royal Valley
5.66m w
(18'6.75)
+2.5
1
18
Rangel, Leo
12
Derby
5.65m
(18'6.25)
-0.2
1
19
Gunther, Andreas
09
Wichita Carroll
5.59m w
(18'4)
+2.1
1
20
Patterson, Devon
10
Hutchinson Senio
5.56m w
(18'2.75)
+2.6
1
20
Willich, Tyler
10
Derby
5.56m
(18'2.75)
+1.3
1
22
Stout, Dalton
11
Bethany
5.53m w
(18'1.5)
+2.4
1
23
Claussen, Caleb
10
Valley Center
5.52m w
(18'1.25)
+3.1
1
24
Sullivan, John
11
Wamego
5.41m w
(17'8.75)
+3.2
1
25
Randall, Dominic
Dodge City
5.32m
(17'5.25)
+1.9
1
--
Bielich, Dustin
10
Bethany
DNS
(--)
nwi
1
--
Williams, Jaques
10
Wichita Collegia
DNS
(--)
nwi
1
Mens Long Jump Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Annis, Tate
12
Ulysses
6.79m
(22'3.25)
+1.9
1
2
Veith, Hunter
12
Cheney
6.76m
(22'2)
+1.6
1
3
Schadler, Ryan
11
Hesston
6.69m w
(21'11.25)
+2.4
1
4
Pearson, Jonny
12
Rose Hill
6.56m w
(21'6.25)
+3.8
1
5
LaSalle, Tyler
12
Holcomb
6.44m
(21'1.5)
-0.1
1
6
Chansombath, Aaron
11
Maize
6.34m
(20'9.5)
+1.7
1
7
Soto, Anthony
12
Winfield
6.22m
(20'4.75)
+1.8
1
8
Morss, Levi
12
La Crosse
6.18m
(20'3.25)
+1.8
1
9
Allen, Riley
11
Buhler
6.05m w
(19'10)
+3.3
1
Mens Triple Jump 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
LaSalle, Tyler
12
Holcomb
12.48m
(40'11.25)
nwi
1
2
Tanner, Caleb
12
Frederic Remingt
12.43m
(40'9.25)
nwi
1
3
Lavington, Weston
11
Cheney
12.22m
(40'1)
nwi
1
4
Camper, Nic
11
Caney Valley
12.19m
(39'11.75)
nwi
1
5
Roth, Clayton
11
Victoria
11.94m
(39'2)
nwi
1
6
Keeley, Kip
12
La Crosse
11.89m
(39'0)
nwi
1
7
Sage, Sam
10
Phillipsburg
11.82m
(38'9.25)
nwi
1
8
Redeker, Joe
10
Olpe
11.69m
(38'4)
nwi
1
9
Schumacher, Nick
12
Garden Plain
11.64m
(38'2.25)
nwi
1
10
McDonald, Creighton
12
Kiowa County
11.63m
(38'1.75)
nwi
1
11
Jay, Marshall
11
La Crosse
11.60m
(38'0.5)
nwi
1
12
Bagby, Trey
11
Sterling
11.51m
(37'9)
nwi
1
13
Davis, Landon
09
Kiowa County
11.49m
(37'8.25)
nwi
1
14
Bugner, Tim
12
Garden Plain
11.33m
(37'2)
nwi
1
15
Gagnon, Connor
11
Victoria
11.10m
(36'5)
nwi
1
16
Packard, Mitch
11
Kingman
10.35m
(33'11.25)
nwi
1
17
Hund, Joe
10
Wabaunsee
9.90m
(32'5.75)
nwi
1
18
Herrick, Dugan
10
Olpe
8.94m
(29'3.75)
nwi
1
19
Supernaw, Zach
10
Wabaunsee
8.73m
(28'7.5)
nwi
1
Mens Triple Jump 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Bixeman, Derek
12
Hays
13.03m
(42'8.75)
nwi
1
2
Rott, Micheal
12
Kapaun Mount Car
12.92m
(42'4.5)
nwi
1
3
Sicard, Wyatt
12
Shawnee Heights
12.86m
(42'2.25)
nwi
1
4
Link, Skyler
11
Royal Valley
12.28m
(40'3.25)
nwi
1
5
Bever, Jack
12
Hutchinson Senio
12.22m
(40'1)
nwi
1
6
Peyton, Clay
12
Wamego
12.17m
(39'11)
nwi
1
7
Hein, Alec
10
Andale
12.13m
(39'9.5)
nwi
1
8
Vaughn, Evan
12
Andale
12.10m
(39'8.25)
nwi
1
9
Trent, Tyler
09
Dodge City
12.09m
(39'7.75)
nwi
1
10
Hodison, Austin
11
Royal Valley
11.96m
(39'2.75)
nwi
1
11
Young, Tyler
09
Clay Center Comm
11.89m
(39'0)
nwi
1
12
Rangel, Leo
12
Derby
11.81m
(38'8.75)
nwi
1
13
Patterson, Devon
10
Hutchinson Senio
11.79m
(38'8)
nwi
1
14
Santo, Alek
10
Rose Hill
11.74m
(38'6)
nwi
1
15
Rodriguez, Tregg
10
Ulysses
11.57m
(37'11.5)
nwi
1
16
Bohm, Gunnar
10
Kapaun Mount Car
11.55m
(37'10.5)
nwi
1
17
Johnson, Darius
10
Baldwin
11.52m
(37'9.5)
nwi
1
18
Hansard, Braden
10
Wichita Carroll
11.45m
(37'6.75)
nwi
1
19
Freel, Eric
12
Derby
11.36m
(37'3)
nwi
1
20
Galloway, Immanuel
Dodge City
11.22m
(36'9.5)
nwi
1
21
Barnett, Colten
11
Valley Center
11.07m
(36'3.75)
nwi
1
22
Martin, Colby
10
Valley Center
10.89m
(35'8.5)
nwi
1
23
Demel, Kyle
09
Wichita Carroll
10.84m
(35'6.75)
nwi
1
--
Milby, Carter
10
Rose Hill
DNS
(--)
nwi
1
--
Stenzel, Luke
11
De Soto
DNS
(--)
nwi
1
--
Sullivan, Joe
09
Wamego
DNS
(--)
nwi
1
Mens Triple Jump Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Ballentine, Corey
11
Shawnee Heights
13.91m
(45'7.5)
nwi
1
2
Veith, Hunter
12
Cheney
13.73m
(45'0.5)
nwi
1
3
Welch, Ezekial
11
Maize
13.69m
(44'10.75)
nwi
1
4
Soto, Anthony
12
Winfield
12.80m
(41'11.75)
nwi
1
5
Rodenberg, Matt
12
Halstead
12.71m
(41'8.25)
nwi
1
6
Liebst, Lakin
12
Medicine Lodge
12.58m
(41'3.25)
nwi
1
--
Deterding, Adam
12
Hays
FOUL
(--)
nwi
1
--
Wickham, Grant
11
Phillipsburg
DNS
(--)
nwi
1
Mens Pole Vault 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Ball, Brandon
11
Hoisington
12-00.00
(3.66m)
1
2
Perez, David
12
Kiowa County
11-06.00
(3.51m)
1
3
Roth, Ryan
12
Holcomb
11-00.00
(3.35m)
1
4
Miller, Payton
11
Kiowa County
10-06.00
(3.20m)
1
5
Welch, Trey
12
Holcomb
10-06.00
(3.20m)
1
6
Tobias, Joshua
12
Douglass
10-00.00
(3.05m)
1
7
Griffith, Daniel
12
Wakefield School
9-06.00
(2.90m)
1
8
Keefe, Garrett
11
Cheney
9-06.00
(2.90m)
1
9
Herrick, Dugan
10
Olpe
9-00.00
(2.74m)
1
9
Hogan, Tyler
12
Olpe
9-00.00
(2.74m)
1
--
Werth, Ross
12
Thomas More Prep
NH
(--)
1
--
Meng, Kevin
11
Kingman
NH
(--)
1
--
Schartz, Kaleb
09
Ellinwood
DNS
(--)
1
Mens Pole Vault 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Hornbeck, Eric
12
Derby
13-00.00
(3.96m)
1
2
Stallbaumer, Ian
12
Wellington
12-06.00
(3.81m)
1
2
Horsch, Jordan
11
Andale
12-06.00
(3.81m)
1
4
Bruns, Justin
12
Wellington
12-00.00
(3.66m)
1
5
Bosch, Jordan
12
Clay Center Comm
12-00.00
(3.66m)
1
5
Meyer, Aaron
Andale
12-00.00
(3.66m)
1
7
Dold, Sam
11
Wichita Carroll
11-06.00
(3.51m)
1
8
Bailey, Michael
12
Royal Valley
11-06.00
(3.51m)
1
9
Trabert, Jacob
Dodge City
11-00.00
(3.35m)
1
10
Chapman, Chris
11
Royal Valley
10-06.00
(3.20m)
1
11
Katzer, Joel
09
Baldwin
10-00.00
(3.05m)
1
--
McGarry, Matt
09
Bethany
NH
(--)
1
--
Compton, Christian
09
Derby
NH
(--)
1
--
Brinegar, Evan
09
Bethany
NH
(--)
1
--
Boone, Jace
10
Valley Center
NH
(--)
1
--
Niblack, Devyn
12
Mulvane
NH
(--)
1
--
Brink, David
12
Goddard
DNS
(--)
1
Mens Pole Vault Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Meyer, Nick
12
Wichita Carroll
16-00.00
(4.88m)
1
2
Burley, Chris
12
Great Bend
14-00.00
(4.27m)
1
3
Meyer, Ethan
11
Andale
13-06.00
(4.11m)
1
4
Griffiths, Zach
12
De Soto
13-06.00
(4.11m)
1
5
Kreutzer, Hayden
10
Hays
13-06.00
(4.11m)
1
6
Witman, Holton
11
Goodland
12-06.00
(3.81m)
1
7
Ortiz, Victor
11
Dodge City
12-00.00
(3.66m)
1
7
Jones, Anthony
12
Goddard
12-00.00
(3.66m)
1
9
Chansombath, Aaron
11
Maize
12-00.00
(3.66m)
1
--
Johnson, Brent
12
De Soto
NH
(--)
1
Mens Outdoor Pentathlon
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Griffiths, Zach
12
De Soto
1,670
1
2
Stramel, Ramsey
Herington
1,669
1
3
Page, Jared
11
Hutchinson Senio
1,586
1
4
Norman, Charles
11
Hutchinson Senio
1,566
1
5
Mark, Kaven
11
Derby
1,525
1
6
White, Lane
Wichita Carroll
1,509
1
7
Maus, Derek
Wichita Carroll
1,396
1
8
Burkes, Gage
12
Oxford
1,366
1
9
Amsink, Tyler
11
Cheney
1,339
1
10
Treese, Reed
12
Derby
1,314
1
11
Hall, Issac
11
Olpe
1,304
1
12
Havenstein, Sawyer
Riley County
1,225
1
DNF
Delgado, Jose
11
Derby
--
1
DNF
Reichenberger, Colin
10
Wellington
--
1
Mens Outdoor Pentathlon: 110m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Reichenberger, Colin
10
Wellington
15.87
4
747
2
Griffiths, Zach
12
De Soto
17.02
4
622
3
White, Lane
Wichita Carroll
17.39
3
584
4
Page, Jared
11
Hutchinson Senio
17.69
2
554
5
Norman, Charles
11
Hutchinson Senio
18.13
4
512
6
Stramel, Ramsey
Herington
18.33
1
493
7
Havenstein, Sawyer
Riley County
18.47
3
480
8
Amsink, Tyler
11
Cheney
18.64
3
464
9
Mark, Kaven
11
Derby
18.65
3
464
10
Maus, Derek
Wichita Carroll
19.13
2
421
11
Treese, Reed
12
Derby
20.14
2
338
12
Burkes, Gage
12
Oxford
20.21
4
333
13
Hall, Issac
11
Olpe
20.42
1
317
--
Delgado, Jose
11
Derby
DNS
1
Mens Outdoor Pentathlon: 1500m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Stramel, Ramsey
Herington
4:45.95
1
643
2
Griffiths, Zach
12
De Soto
4:48.97
1
625
3
Amsink, Tyler
11
Cheney
4:48.99
1
625
4
Havenstein, Sawyer
Riley County
4:49.42
1
622
5
Page, Jared
11
Hutchinson Senio
4:59.44
1
563
6
Burkes, Gage
12
Oxford
5:04.25
1
536
7
Norman, Charles
11
Hutchinson Senio
5:21.30
1
443
8
Hall, Issac
11
Olpe
5:21.91
1
440
9
Treese, Reed
12
Derby
5:33.17
1
384
10
White, Lane
Wichita Carroll
5:35.66
1
372
11
Mark, Kaven
11
Derby
5:41.02
1
347
12
Maus, Derek
Wichita Carroll
5:59.17
1
267
--
Delgado, Jose
11
Derby
DNS
1
--
Reichenberger, Colin
10
Wellington
DNS
1
Mens Outdoor Pentathlon: High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Norman, Charles
11
Hutchinson Senio
1.89m
(6'2.25)
1
705
2
Griffiths, Zach
12
De Soto
1.77m
(5'9.5)
1
602
2
Amsink, Tyler
11
Cheney
1.77m
(5'9.5)
1
602
4
White, Lane
Wichita Carroll
1.74m
(5'8.5)
1
577
5
Stramel, Ramsey
Herington
1.71m
(5'7.25)
1
552
6
Page, Jared
11
Hutchinson Senio
1.62m
(5'3.75)
1
480
6
Treese, Reed
12
Derby
1.62m
(5'3.75)
1
480
8
Burkes, Gage
12
Oxford
1.59m
(5'2.5)
1
457
9
Hall, Issac
11
Olpe
1.56m
(5'1.25)
1
434
10
Mark, Kaven
11
Derby
1.53m
(5'0)
1
411
11
Havenstein, Sawyer
Riley County
1.41m
(4'7.5)
1
324
--
Maus, Derek
Wichita Carroll
NH
(--)
1
--
Reichenberger, Colin
10
Wellington
DNS
(--)
1
--
Delgado, Jose
11
Derby
DNS
(--)
1
Mens Outdoor Pentathlon: Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Griffiths, Zach
12
De Soto
6.17m
(20'2.75)
1
624
2
Stramel, Ramsey
Herington
6.12m
(20'0.75)
1
613
3
Norman, Charles
11
Hutchinson Senio
5.82m
(19'1)
1
548
4
Mark, Kaven
11
Derby
5.65m
(18'6.25)
1
512
5
Page, Jared
11
Hutchinson Senio
5.64m
(18'6)
1
510
6
Hall, Issac
11
Olpe
5.62m
(18'5.25)
1
506
7
Treese, Reed
12
Derby
5.58m
(18'3.5)
1
498
8
Burkes, Gage
12
Oxford
5.45m
(17'10.5)
1
471
9
Amsink, Tyler
11
Cheney
5.38m
(17'7.75)
1
457
10
White, Lane
Wichita Carroll
5.01m
(16'5)
1
384
11
Maus, Derek
Wichita Carroll
5.00m
(16'4.75)
1
382
12
Havenstein, Sawyer
Riley County
4.83m
(15'10)
1
350
--
Reichenberger, Colin
10
Wellington
DNS
(--)
1
--
Delgado, Jose
11
Derby
DNS
(--)
1
Mens Outdoor Pentathlon: Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Maus, Derek
Wichita Carroll
11.78m
(38'7.75)
1
593
2
Stramel, Ramsey
Herington
11.28m
(37'0)
1
563
3
Burkes, Gage
12
Oxford
11.27m
(36'11.5)
1
562
4
Mark, Kaven
11
Derby
11.05m
(36'3)
1
549
5
White, Lane
Wichita Carroll
10.92m
(35'9.75)
1
541
6
Page, Jared
11
Hutchinson Senio
10.60m
(34'9.25)
1
522
7
Norman, Charles
11
Hutchinson Senio
10.34m
(33'11)
1
506
8
Hall, Issac
11
Olpe
9.93m
(32'6.75)
1
481
9
Treese, Reed
12
Derby
9.87m
(32'4.5)
1
478
10
Griffiths, Zach
12
De Soto
8.97m
(29'5)
1
424
11
Amsink, Tyler
11
Cheney
8.87m
(29'1)
1
418
12
Havenstein, Sawyer
Riley County
8.49m
(27'10.25)
1
395
--
Delgado, Jose
11
Derby
DNS
(--)
1
--
Reichenberger, Colin
10
Wellington
DNS
(--)
1
Womens 100m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Poe, Bailey
11
Norwich
13.29w
+2.1
3
2
Casaus, Sara
09
Wakefield School
13.36w
+2.1
3
3
Ware, Briley
12
Dexter
13.37w
+2.1
3
4
Elsen, Becky
12
Ellinwood
13.55w
+2.1
3
5
Roberts, Jess
10
Sterling
13.57
+1.0
2
6
Newbold, Jayden
09
Victoria
13.69w
+2.1
3
7
Hendryx, Samantha
10
Garden Plain
13.74w
+2.1
3
8
Rodriguez, Sadie
10
Phillipsburg
13.75
+1.0
2
9
Nemechek, Courtney
10
Holcomb
13.76
+1.0
2
10
Younie, Samantha
11
Thomas More Prep
13.81w
+2.1
3
11
Rothell, Kayla
12
Wichita-Homescho
13.87
+1.0
2
12
Swanson, Katelyn
09
Phillipsburg
14.03
+0.1
1
13
White, Heather
11
Central Senior
14.13
+1.0
2
14
Felton, Dottie
10
Cheney
14.27
+0.1
1
15
Liggett, Dena
11
Kiowa County
14.31
+1.0
2
16
Gehring, Tanya
09
Olpe
14.36
+1.0
2
17
Solomon, Gabby
11
Wichita-Homescho
14.52
+0.1
1
18
Ames, Demi
10
Dexter
14.73
+1.0
2
19
Primm, Abi
11
Sunrise Christia
15.16
+0.1
1
20
Sleezer, Courtney
10
Olpe
15.24
+0.1
1
21
Brown, Ashley
09
Wabaunsee
16.14
+0.1
1
22
Wade, Allie
09
Wabaunsee
16.79
+0.1
1
--
Hinesley, Lauren
10
Hartford
DNS
+0.1
1
--
Twietmeyer, Allie
09
Cheney
DNSw
+2.1
3
Womens 100m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Valdez, Taylor
09
Hesston
13.19w
+3.2
3
2
McGehee, Emily
09
Rose Hill
13.39
+1.8
4
3
Holley, Davida
11
Wamego
13.40
+1.8
4
4
Darey, Rachel
12
Wamego
13.50
+1.8
4
5
Smith, Kyna
09
Baldwin
13.62w
+3.2
3
6
Cole, Carlyn
09
Baldwin
13.63
+0.0
2
7
Tice, Jade
10
Shawnee Heights
13.70
+1.8
4
7
Kennedy, Jasmine
09
Derby
13.70
+1.7
1
9
Sober, Dietra
09
Wellington
13.71
+1.8
4
10
Scales, Latasha
11
Hutchinson Senio
13.78w
+3.2
3
11
Hawkins, Erin
09
Dodge City
13.82
+1.8
4
12
Waters, Katelynn
10
Shawnee Heights
13.95w
+3.2
3
12
Sanchez, Melinda
10
De Soto
13.95
+0.0
2
14
Booth, Lauren
09
Wichita-Trinity
14.02
+1.8
4
15
Ormsby, Katie
11
Derby
14.10
+1.7
1
16
Hall, Madison
10
Wichita Carroll
14.11
+0.0
2
17
Cole, Grace
09
Goodland
14.16w
+3.2
3
18
Henderson, Kori
12
De Soto
14.21
+0.0
2
19
Hoang, Ann
12
Wichita Carroll
14.28
+1.7
1
20
Gray, Alliyah
10
Hutchinson Senio
14.29
+0.0
2
21
Tracy, Shelby
09
Great Bend
14.31
+1.7
1
22
Nichole, Dinkel
09
Hays
14.45
+0.0
2
23
Holly, Donaldson
09
Hays
14.85
+1.7
1
24
Lang, Makayla
09
Great Bend
14.92
+1.7
1
--
Tolbert, Nia
09
Wichita Collegia
DNSw
+3.2
3
Womens 100m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Campbell, Megan
12
Wellington
12.26w
+2.5
2
2
Vailas, Angie
12
Kapaun Mount Car
12.67w
+2.5
2
3
Zivnuska, Jessica
12
Valley Center
12.87
+0.5
1
4
Simon, Abby
12
Andale
12.90w
+2.5
2
5
Alexander, Jaime
12
Valley Center
12.96
+0.5
1
6
Sullivan, McKenna
09
Kapaun Mount Car
12.97
+0.5
1
7
Gamble, Katelynn
11
Kiowa County
13.19w
+2.5
2
8
Flax, Brekk
09
Dodge City
13.23
+0.5
1
9
Day, Chelsea
12
Ellinwood
13.28
+0.5
1
10
Allen, Alex
12
Mulvane
13.30w
+2.5
2
11
Schmitt, Hannah
11
Hesston
13.31w
+2.5
2
12
Ellis, Kylah
12
Phillipsburg
13.31w
+2.5
2
13
Galindo, Andrea
09
Ulysses
13.55
+0.5
1
14
Schmelzer, Madison
09
Garden Plain
13.59
+0.5
1
15
Allen, Amber
12
Mulvane
13.82
+0.5
1
--
Engle, Natali
11
Goddard
DNSw
+2.5
2
Womens 200m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Poe, Bailey
11
Norwich
27.91
+1.4
3
2
Gamble, Katelynn
11
Kiowa County
28.22
+1.4
3
3
Day, Chelsea
12
Ellinwood
28.30
+1.4
3
4
Rothell, Kayla
12
Wichita-Homescho
28.34w
+2.2
2
5
Casaus, Sara
09
Wakefield School
28.35w
+2.2
2
6
Schmelzer, Madison
09
Garden Plain
28.61
+1.4
3
7
Roberts, Jess
10
Sterling
28.83w
+2.2
2
8
Gehring, Tanya
09
Olpe
29.10w
+2.2
2
9
Younie, Samantha
11
Thomas More Prep
29.13
+1.4
3
10
White, Heather
11
Central Senior
29.20w
+2.2
2
11
Thompson, Maddison
12
Garden Plain
29.40
+1.4
3
12
Albright, Emma
10
Kingman
29.48
+1.9
1
13
Oborny, Alyssa
10
La Crosse
29.65
+1.4
3
14
Theis, Michaela
10
Kingman
29.66
+1.9
1
15
Schmidt, Monica
09
Olpe
29.70
+1.9
1
16
Newbold, Jayden
09
Victoria
29.71w
+2.2
2
17
Solomon, Gabby
11
Wichita-Homescho
30.81
+1.9
1
18
Primm, Abi
11
Sunrise Christia
31.94
+1.9
1
19
Schmitz, Lola
09
Wabaunsee
32.23
+1.9
1
20
Brown, Ashley
09
Wabaunsee
34.32
+1.9
1
--
Hinesley, Lauren
10
Hartford
DNS
+1.4
3
--
Oberle, Chelsea
12
Kiowa County
DNSw
+2.2
2
--
Felton, Dottie
10
Cheney
DNS
+1.9
1
--
Prather, Emily
11
Hartford
DNSw
+2.2
2
Womens 200m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Griffiths, Courtney
10
Winfield
27.02
-0.5
4
2
Alexander, Jaime
12
Valley Center
27.15
-0.5
4
3
Jost, Ali
11
Hesston
27.26
-0.5
4
4
Wright, Holly
11
Wellington
27.90
+0.0
3
5
Smith, Kyna
09
Baldwin
27.92
+0.6
2
6
Eslick, Kyann
10
Ulysses
28.12
-0.5
4
7
Reusser, Tatum
10
Kapaun Mount Car
28.22
+0.6
2
8
Flax, Brekk
09
Dodge City
28.45
+0.0
3
9
Howard, Daisha
09
Wichita Carroll
28.51
+0.6
2
10
Cole, Carlyn
09
Baldwin
28.58
+0.6
2
11
Tice, Jade
10
Shawnee Heights
28.60
+0.0
3
12
Taylor, Kaitlyn
11
Valley Center
28.83
+0.0
3
13
Darey, Rachel
12
Wamego
29.13
+0.0
3
14
Cole, Grace
09
Goodland
29.14
+0.6
2
15
Sanchez, Melinda
10
De Soto
29.18
+0.0
3
16
Johnson, Dezera
12
Dodge City
29.27
+0.6
2
17
Gray, Alliyah
10
Hutchinson Senio
29.62w
+2.1
1
18
Zweygardt, Michalya
12
Wichita Carroll
29.65
+0.6
2
19
Vargas, Kyla
12
Shawnee Heights
29.89
+0.0
3
20
Booth, Lauren
09
Wichita-Trinity
30.07
+0.6
2
21
Brandy, Pfiefer
09
Hays
30.17w
+2.1
1
22
Tracy, Shelby
09
Great Bend
30.23w
+2.1
1
23
Guerrero, Lesly
Dodge City
30.51w
+2.1
1
24
Holly, Donaldson
09
Hays
31.05w
+2.1
1
25
Lang, Makayla
09
Great Bend
31.07w
+2.1
1
--
Seiler, Mariah
09
Andale
DNFw
+2.1
1
--
Henderson, Kori
12
De Soto
DNS
-0.5
4
--
Schmitt, Hannah
11
Hesston
DNS
+0.0
3
--
Kinsey, Delilah
10
Bethany
DNSw
+2.1
1
--
McGehee, Emily
09
Rose Hill
DNS
-0.5
4
--
Howell, Lyrick
10
Hutchinson Senio
DNS
-0.5
4
Womens 200m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Campbell, Megan
12
Wellington
25.71
+0.6
2
2
Bowens, Alyxis
12
Derby
26.04
+0.6
2
3
Klaver, Mackenzie
12
Norwich
26.73
+0.6
2
4
Murray, Angelia
10
Wichita West
27.10
+0.6
2
5
Holley, Davida
11
Wamego
27.26
+0.0
1
6
Needham, Taylor
11
Cheney
27.42
+0.6
2
6
Christianson, Libby
09
Maize
27.42
+0.0
1
8
Simon, Abby
12
Andale
27.48
+0.0
1
9
Allen, Alex
12
Mulvane
28.57
+0.0
1
10
Ellis, Kylah
12
Phillipsburg
28.61
+0.6
2
11
Nuest, Aubree
11
Sterling
28.84
+0.0
1
12
Hansen, Bailey
12
Derby
29.05
+0.0
1
13
Reed, Abby
10
Sunrise Christia
29.11
+0.0
1
--
Brooks, Sophie
11
Kapaun Mount Car
DNS
+0.6
2
--
Engle, Natali
11
Goddard
DNS
+0.6
2
--
Tolbert, Nia
09
Wichita Collegia
DNS
+0.0
1
Womens 400m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Theis, Claire
09
Kingman
1:00.21
3
2
Bertram, Erica
12
Kiowa County
1:03.02
3
3
Wright, Sarah
12
Douglass
1:04.36
3
4
Eck, Sara
11
Medicine Lodge
1:05.32
2
5
Redmon, Adriana
10
Garden Plain
1:05.34
1
6
Reed, Abby
10
Sunrise Christia
1:05.56
2
7
Frantz, Madysen
11
Phillipsburg
1:06.15
2
8
Poe, Bailey
11
Norwich
1:06.44
3
9
Oborny, Alyssa
10
La Crosse
1:06.58
3
10
Rhodd, Katy
12
Dexter
1:06.70
2
11
Simon, Amanda
11
Garden Plain
1:07.37
2
12
Miller, Jansen
09
Kiowa County
1:07.69
2
13
Vogts, Krista
10
Olpe
1:07.96
1
14
Flott, Elena
11
Olpe
1:08.52
1
15
Vogele, Justine
10
Dexter
1:08.94
1
16
Rodriguez, Sadie
10
Phillipsburg
1:09.38
1
17
Lambert, Emma
09
Sterling
1:09.51
3
18
Heer, Ashley
10
Sunrise Christia
1:09.82
1
19
Lagerblad, Felicia
11
Sterling
1:13.08
3
20
Schmitz, Lola
09
Wabaunsee
1:13.16
1
--
Rugan, McKenna
10
Ellinwood
DNS
2
--
Thomas, Oma
12
Ellinwood
DNS
1
Womens 400m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Collins, Brogan
09
Rose Hill
1:01.42
5
2
Bongers, Hannah
12
Kapaun Mount Car
1:02.00
5
3
Rand, Taylor
11
Shawnee Heights
1:02.33
5
4
Christianson, Libby
09
Maize
1:02.38
5
5
Lies, Courtney
11
Andale
1:03.97
4
6
Harshberger, Jessie
09
Dodge City
1:04.29
4
7
Muir, Saige
11
Kapaun Mount Car
1:04.59
5
8
Valdez, Taylor
09
Hesston
1:04.74
4
9
Schrader, Areila
10
Rose Hill
1:04.93
5
10
Roe, Cabreil
10
Wellington
1:05.06
4
11
Wright, Tyler
10
Derby
1:05.28
4
12
McGehee, Emily
09
Rose Hill
1:05.65
4
13
Siruta, Laci
09
Goodland
1:05.67
3
14
Richter, Carryn
10
Valley Center
1:06.63
2
15
Dickinson, Essence
10
Wichita Collegia
1:06.68
3
16
Zweygardt, Michalya
12
Wichita Carroll
1:06.94
2
17
Ward, Brooke
09
Wamego
1:07.12
2
18
Lagerman, Kaylan
09
Great Bend
1:07.25
2
19
Allen, Amber
12
Mulvane
1:07.29
5
20
Elliott, Savannah
09
Wichita-Trinity
1:07.78
1
21
Howard, Daisha
09
Wichita Carroll
1:08.64
1
22
Guerrero, Lesly
Dodge City
1:09.00
2
23
Ross, Annamarie
09
Bethany
1:09.44
3
24
Billinger, Caitlyn
12
Hays
1:10.64
3
25
Madison, Catherine
11
Ulysses
1:11.26
3
26
Schneg, Josephine
12
Hutchinson Senio
1:11.40
2
27
Saucerman, Kristen
09
De Soto
1:12.26
1
28
O'Quinn, Jasmine
09
Valley Center
1:12.31
1
29
Beckler, Rachel
12
Wichita-Trinity
1:14.00
1
--
Saucerman, Taylor
12
De Soto
DNS
1
--
Kling, Mara
11
Goodland
DNS
4
--
Rowland, Lauren
10
Andale
DNS
2
--
Nelson, Leah
10
Wellington
DNS
3
--
Wells, Mikala
09
Shawnee Heights
DNS
3
Womens 400m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Griffiths, Courtney
10
Winfield
59.45
1
2
Bowens, Alyxis
12
Derby
1:00.40
1
3
Murray, Angelia
10
Wichita West
1:00.59
1
4
Lober, Morgan
11
Baldwin
1:01.42
1
5
McCabe, Glenn Kelley
12
Baldwin
1:02.13
1
6
Zimmerman, Wendy
11
Hays
1:03.68
1
--
Needham, Taylor
11
Cheney
DNS
1
--
Engle, Natali
11
Goddard
DNS
1
Womens 800m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Pfeifer, Allison
12
Thomas More Prep
2:31.85
2
2
Panning, Brooke
11
Ellinwood
2:32.61
2
3
Heft, Riann
11
Kiowa County
2:36.19
2
4
Stevens, Alisn
12
Sunrise Christia
2:36.91
2
5
White, Miranda
10
Sunrise Christia
2:38.41
2
6
Samuels, Emily
12
Olpe
2:40.05
2
7
Standlee, Laura
09
Ellinwood
2:40.67
1
8
Gower, Mindy
10
Phillipsburg
2:42.72
2
9
Braddy, Hailey
10
Douglass
2:45.62
2
10
Katie, Barnhart
12
Olpe
2:47.05
1
11
Ward, Alisha
10
Kiowa County
2:49.42
1
12
Reed, Hailey
10
Dexter
2:52.60
1
13
Vogele, Justine
10
Dexter
2:57.73
2
14
McCall, Magdaline
09
Wabaunsee
3:00.34
1
15
Renyer, Bethany
11
Garden Plain
3:02.99
1
16
Howard, Claire
12
Garden Plain
3:08.03
1
--
Wright, Sarah
12
Douglass
DNS
2
--
Michaelis, Mandy
10
Wabaunsee
DNS
1
--
Peitz, Sydney
11
Cheney
DNS
1
--
Montano, Lidia
12
Cheney
DNS
1
Womens 800m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Bradley, Keanu
12
Rose Hill
2:29.53
3
2
Watkins, Kassidy
10
Maize
2:31.18
3
3
Bulloch, Sarah
12
Wichita Carroll
2:33.24
3
4
Wilson, Riley
09
Wamego
2:33.97
2
5
Seufert, Allison
10
Wamego
2:34.37
3
6
Phillips, Gabrielle
10
Wichita-Trinity
2:34.44
2
7
Hollinger, Caitlyn
11
Goddard
2:36.04
3
8
Heddin, Mikala
10
Hesston
2:36.21
2
9
Courtney, Green
09
Hays
2:36.56
3
10
Hutton, Hannah
11
Baldwin
2:36.60
3
11
Duerksen, Kathrine
10
Derby
2:37.54
3
12
Duarte, Jasmine
Dodge City
2:37.67
2
13
Cabrin, Kaittlin
11
Derby
2:38.13
3
14
Lagerman, Kaylan
09
Great Bend
2:39.58
1
15
Stein, Mariah
10
Great Bend
2:40.25
1
16
Castilleja, Dani
11
Goddard
2:40.35
1
17
Peterson, Fayth
09
Baldwin
2:40.56
3
18
Reyes, Dianna
10
Valley Center
2:40.80
2
19
Annie, Gonzales
09
Hays
2:41.84
2
20
Corral, Angelica
11
Ulysses
2:43.10
1
21
Elliott, Savannah
09
Wichita-Trinity
2:44.96
1
21
Churchwell, Sarah
12
De Soto
2:44.96
2
23
Page, Maddie
10
Hutchinson Senio
2:45.12
2
24
Busenitz, Aubrey
10
Shawnee Heights
2:45.38
1
25
McKinney, Sarah
11
Royal Valley
2:45.50
1
26
Unrein, Emily
12
Andale
2:46.51
1
27
Saucerman, Taylor
12
De Soto
2:47.75
1
28
Seiler, Madison
10
Andale
2:52.00
1
29
Slade, Haley
10
Rose Hill
2:53.13
3
30
Cole, Branda
10
Hutchinson Senio
2:54.95
2
--
Blevins, Elizabeth
11
Royal Valley
DNS
1
--
Ross, Annamarie
09
Bethany
DNS
1
--
Maisberger, Lauren
10
Shawnee Heights
DNS
2
--
Ledesma, Jaedyn
11
Wellington
DNS
2
--
Collins, Brogan
09
Rose Hill
DNS
2
Womens 800m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Dillard, Katherine
12
Wichita Carroll
2:23.52
1
2
Wedekind, Morgan
12
Valley Center
2:24.41
1
3
Ruder, Heather
12
Thomas More Prep
2:24.92
1
4
Griffiths, Courtney
10
Winfield
2:25.31
1
5
Barnes, Kaitlyn
12
Baldwin
2:26.94
1
6
Wedman, MacKenzie
11
Maize
2:29.15
1
7
Kidd, Janell
12
Sunrise Christia
2:31.66
1
8
Chisholm, Branscum
11
Ulysses
2:34.62
1
Womens 1600m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Gibson, Klair
09
Douglass
5:34.28
1
2
Pfeifer, Allison
12
Thomas More Prep
5:36.47
1
3
Wright, Suzannah
10
Douglass
5:44.61
1
4
Reichuber, Abbie
09
Ellinwood
5:54.90
1
5
Stevens, Alisn
12
Sunrise Christia
5:55.76
1
6
Heer, Sarah
12
Sunrise Christia
5:58.40
1
7
Collins, Abbi
10
Riley County
6:01.81
1
8
Berschauer, Jaden
10
Kingman
6:02.78
1
9
Samuels, Emily
12
Olpe
6:03.15
1
10
Lingg, Angela
11
Wichita-Homescho
6:04.95
1
11
Schmitz, Kayla
12
Wabaunsee
6:09.90
1
12
Vogele, Justine
10
Dexter
6:16.78
1
13
Ward, Alisha
10
Kiowa County
6:18.50
1
14
Michaelis, Mandy
10
Wabaunsee
6:28.37
1
15
Montano, Lidia
12
Cheney
6:32.75
1
16
Kasper, Chelsea
10
Ellinwood
6:38.35
1
17
Edwards, Sarah
12
Phillipsburg
6:38.51
1
18
Burdette, Mattie
11
Dexter
6:39.08
1
--
White-Dold, Brittany
09
Olpe
DNS
1
Womens 1600m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Goebel, Amanda
11
Wichita Carroll
5:42.42
1
2
Addie, Dick
09
Baldwin
5:43.15
1
3
Heddin, Mikala
10
Hesston
5:43.60
1
4
Barton, Kayla
10
Valley Center
5:43.62
1
5
Hollinger, Caitlyn
11
Goddard
5:50.49
1
6
Chisholm, Branscum
11
Ulysses
5:50.90
1
7
Stephens, Shelby
12
De Soto
5:55.71
1
8
Zimmerman, Brooke
12
Goddard
5:57.38
1
9
George, Haley
09
Hays
6:01.64
1
10
Stein, Mariah
10
Great Bend
6:01.88
1
11
Desrosiers, Audrey
10
Clay Center Comm
6:03.68
1
12
Slade, Haley
10
Rose Hill
6:04.87
1
13
Thaemert, Jaycie
09
De Soto
6:05.85
1
14
Pettay, Alexis
10
Wamego
6:08.59
1
15
McKinney, Sarah
11
Royal Valley
6:11.21
1
16
Ballou, Maeson
11
Shawnee Heights
6:16.16
1
17
Pederson, Haley
09
Clay Center Comm
6:17.57
1
18
Lane, Clara
10
Andale
6:34.57
1
19
Reardon, Ellen
10
Andale
6:37.68
1
20
Lacey, Elkins
09
Hays
6:49.64
1
21
Wolgast, Katie
09
Wichita-Trinity
6:51.51
1
--
Blevins, Elizabeth
11
Royal Valley
DNS
1
--
Ledesma, Jaedyn
11
Wellington
DNS
1
Womens 1600m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Dillard, Katherine
12
Wichita Carroll
5:11.83
1
2
Wedekind, Morgan
12
Valley Center
5:11.97
1
3
Walker, Deidra
10
Maize
5:20.20
1
4
Ruder, Heather
12
Thomas More Prep
5:21.14
1
5
Griffiths, Courtney
10
Winfield
5:24.46
1
6
Barnes, Kaitlyn
12
Baldwin
5:25.62
1
7
Bradley, Keanu
12
Rose Hill
5:33.54
1
8
Watkins, Kassidy
10
Maize
5:34.66
1
9
Roy, Sydney
11
Maize
5:35.69
1
10
Mijares, Alexis
09
Wichita-Trinity
5:50.69
1
Womens 3200m 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Snell, Jenna
12
Ellinwood
12:31.19
1
2
Cook, Lindsey
12
Riley County
12:37.75
1
3
White-Dold, Brittany
09
Olpe
12:52.19
1
4
Heer, Anna
12
Sunrise Christia
12:57.30
1
5
Myose, Sarah
09
Sunrise Christia
13:27.91
1
6
Gower, Mindy
10
Phillipsburg
14:07.37
1
7
Montano, Lidia
12
Cheney
14:14.07
1
--
Reichuber, Abbie
09
Ellinwood
DNS
1
--
Schmitz, Kayla
12
Wabaunsee
DNS
1
Womens 3200m 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Utech, Kate
Maize
12:24.68
1
2
Durr, Sienna
12
Baldwin
12:42.77
1
3
Phillips, Maddie
09
Wamego
12:45.70
1
4
Broce, Sierra
09
Goddard
13:00.07
1
5
Williams, Mary
10
Great Bend
13:01.17
1
6
Gooderl, Kaytlyn
09
Royal Valley
13:03.39
1
7
King, Priscilla
12
Goddard
13:06.04
1
8
Stair, Kala
10
Royal Valley
13:35.28
1
9
Tuey, Kaitlynn
11
Great Bend
13:37.80
1
10
Pfannenstiel, Arin
12
Hays
13:48.36
1
11
Lane, Clara
10
Andale
13:48.89
1
12
Stamps, Alex
09
Wichita-Trinity
13:49.95
1
13
Stuever, Kacie
11
Andale
13:52.76
1
14
Leiker, Bailee
10
Hays
14:04.62
1
Womens 3200m Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Balch, Kaelyn
12
Wichita Carroll
11:19.27
1
2
Walker, Deidra
10
Maize
11:22.78
1
3
Roy, Sydney
11
Maize
11:54.74
1
4
Wolfe, Meredith
10
De Soto
12:02.05
1
5
Owens, Kalee
09
Valley Center
12:22.06
1
6
Gibson, Klair
09
Douglass
12:23.46
1
7
Wright, Suzannah
10
Douglass
12:23.71
1
8
Kipfer, Savannah
09
Clay Center Comm
12:38.98
1
9
Heddin, Mikala
10
Hesston
12:47.46
1
10
Cannata, Katie
12
Wichita Carroll
12:48.48
1
11
Silvia, Beka
09
Riley County
12:50.58
1
12
Burgweger, Rebekah
11
De Soto
12:52.39
1
Womens 2k Steeple 1A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Cabrin, Kaittlin
11
Derby
8:00.82
1
2
Lenard, Keara
12
Wamego
8:42.07
1
3
Cannata, Katie
12
Wichita Carroll
8:54.37
1
4
Page, Maddie
10
Hutchinson Senio
9:01.40
1
5
Jordan, Courtney
11
Wichita Carroll
9:03.61
1
6
Darter, Morgan
09
De Soto
9:08.70
1
7
White, Heather
11
Central Senior
9:12.48
1
8
Bussman, Malynda
12
Derby
9:16.28
1
9
Peitz, Sydney
11
Cheney
9:30.89
1
10
Reardon, Ellen
10
Andale
9:57.72
1
11
Davis, Natalie
12
Hutchinson Senio
10:06.94
1
12
Unrein, Emily
12
Andale
10:07.66
1
--
Hutton, Hollie
09
Baldwin
DNS
1
--
Dighans, Kelsey
12
Baldwin
DNS
1
Womens 100m Hurdles 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Voran, Rebekah
11
Kingman
16.32w
+2.4
3
2
Wilson, Sydney
09
Sterling
16.76w
+2.4
3
3
Green, Zoey
12
Douglass
17.40w
+2.4
3
4
Holt, Carlea
11
Cheney
17.44w
+2.4
3
5
Berkley, Kaylie
12
Dexter
17.55w
+2.4
3
6
Bourne, Cadence
12
Garden Plain
17.66
+0.5
2
7
Metcalfe, Andrea
10
Hartford
17.95
-0.1
1
8
Dooley, Noelle
10
Garden Plain
18.09
+0.5
2
9
Flax, Mikaela
11
Thomas More Prep
18.19
+0.5
2
10
Wilkison, Dakota
10
Phillipsburg
18.63
-0.1
1
11
Wilkison, Shania
11
Phillipsburg
18.85
+0.5
2
12
Crawford, MaKayla
10
Victoria
19.53
-0.1
1
--
Costello, Lizzie
11
Garden Plain
DNSw
+2.4
3
--
Needham, Taylor
11
Cheney
DNS
+0.5
2
--
Donnelly, Uriah
12
Dexter
DNS
+0.5
2
--
Hughes, Shiani
10
Ellinwood
DNS
-0.1
1
--
Cole, Jade
09
Olpe
DNS
-0.1
1
Womens 100m Hurdles 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Schlaefli, Mattison
10
Hays
16.67
+1.6
4
2
Pitcok, Kali
Hays
17.01
+1.6
4
3
Maxwell, Abbie
10
Andale
17.10
+1.6
4
4
Miller, Elise
12
De Soto
17.14
+1.6
4
5
Melhorn, Hannah
12
Wichita Collegia
17.26
+0.5
2
6
Burnett, Emma
09
Baldwin
17.28w
+2.3
1
7
Parish, Ashlyn
10
Hays
17.41
+1.6
4
8
Weaver, Kennedy
09
Valley Center
17.60w
+2.3
1
9
Nebel, Jessanna
10
Hesston
17.67
+0.8
3
10
Edmundson, Mack
10
Clay Center Comm
17.69
+0.8
3
11
Jacobson, Faelan
11
Shawnee Heights
17.72
+0.8
3
12
Jones, Makenna
10
Maize
17.75
+1.6
4
13
Binter, Grace
12
Maize
17.80
+0.8
3
14
Mock, Macy
Dodge City
17.82
+0.5
2
15
Melillo, Samantha
12
Wichita Carroll
17.95
+0.5
2
16
Valentine, Corey
10
Baldwin
18.07w
+2.3
1
17
Ogle, Maddie
10
Baldwin
18.16
+0.8
3
18
Spencer, Katy
11
Andale
18.20
+0.5
2
19
McKinnis, Quin
10
Hutchinson Senio
18.43
+0.5
2
20
Meier, Haley
10
Shawnee Heights
18.70w
+2.3
1
21
Putnam, Macy
09
Royal Valley
18.77w
+2.3
1
22
Johnson, Makayla
09
Great Bend
19.54w
+2.3
1
23
Niederee, Sarah
10
Great Bend
20.12w
+2.3
1
--
Meyer, Kelly
10
Wichita Carroll
FS
+0.5
2
--
Biermann, Faith
09
Goodland
DNS
+0.8
3
Womens 100m Hurdles Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Klaver, Mackenzie
12
Norwich
15.06w
+3.6
1
2
Wilson, Summer
12
Dodge City
15.44w
+3.6
1
3
Melton, Heather
11
Kiowa County
15.47w
+3.6
1
4
Hayes, Sophie
11
Ellinwood
15.56w
+3.6
1
5
Prieto, Kyshia
12
Holcomb
16.13w
+3.6
1
6
Taylor, Emreigh
10
Wichita-Homescho
16.29w
+3.6
1
7
Dowell, Andi
10
Sterling
16.39w
+3.6
1
8
Crow, Morrigan
11
Derby
17.27w
+3.6
1
Womens 300m Hurdles 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Voran, Rebekah
11
Kingman
48.98
2
2
Wilson, Sydney
09
Sterling
49.75
2
3
Costello, Lizzie
11
Garden Plain
52.69
2
4
Donnelly, Uriah
12
Dexter
54.16
1
5
Wilkison, Dakota
10
Phillipsburg
54.41
2
6
Crawford, MaKayla
10
Victoria
56.57
1
7
Cole, Jade
09
Olpe
57.23
1
--
Holt, Carlea
11
Cheney
DNS
2
--
Zeller, Sammy
12
Wabaunsee
DNS
1
Womens 300m Hurdles 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Maxwell, Abbie
10
Andale
50.11
4
2
Melillo, Samantha
12
Wichita Carroll
50.30
2
3
Nebel, Jessanna
10
Hesston
50.54
3
4
Schlaefli, Mattison
10
Hays
50.58
4
5
Pierce, Delanie
09
Maize
50.91
4
6
Adams, Tyjai
09
Hutchinson Senio
51.46
2
7
Jones, Makenna
10
Maize
51.55
4
8
Parish, Ashlyn
10
Hays
51.74
3
9
Atkinson, Conner
09
Hutchinson Senio
52.41
1
10
Meier, Haley
10
Shawnee Heights
52.49
4
11
Mock, Macy
Dodge City
52.62
2
12
Edmundson, Mack
10
Clay Center Comm
52.72
1
13
Burnett, Emma
09
Baldwin
53.05
3
14
Seiler, Mariah
09
Andale
53.14
2
15
Louis, Abby
11
Kapaun Mount Car
53.19
3
16
Valentine, Corey
10
Baldwin
53.50
3
17
Ebert, Emily
10
Clay Center Comm
53.68
1
18
Meyer, Kelly
10
Wichita Carroll
53.70
1
19
Putnam, Macy
09
Royal Valley
53.76
2
20
Jacobson, Faelan
11
Shawnee Heights
54.03
2
21
Ormsby, Katie
11
Derby
54.10
2
22
Johnson, Makayla
09
Great Bend
55.33
1
23
Biermann, Faith
09
Goodland
55.57
3
24
Niederee, Sarah
10
Great Bend
58.70
1
25
Benway, Chandler
11
Derby
1:00.59
1
--
Weaver, Kennedy
09
Valley Center
DNS
4
Womens 300m Hurdles Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Klaver, Mackenzie
12
Norwich
45.75
1
2
Needham, Taylor
11
Cheney
46.99
1
3
Hayes, Sophie
11
Ellinwood
47.98
1
4
Miller, Elise
12
De Soto
49.72
1
5
Flax, Mikaela
11
Thomas More Prep
50.11
1
6
Ogle, Maddie
10
Baldwin
50.12
1
7
Arnold, Jessi
10
Ulysses
50.81
1
8
Taylor, Emreigh
10
Wichita-Homescho
52.83
1
Womens 4x100m Relay 1A-3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Felton
,
Needham
,
Holt
,
Twietmey
Cheney
51.61
1
2
Day
,
Rugan
,
Elsen
,
Hayes
Ellinwood
52.12
2
3
Rodrigue
,
Swanson
,
Wells
,
Ellis
Phillipsburg
52.92
2
4
Bourne
,
Dooley
,
Hendryx
,
Schmelze
Garden Plain
53.28
2
5
Casaus
,
Taylor
,
Teeter
,
Zachgo
Wakefield School
54.38
1
6
Albright
,
Theis
,
Denial
,
Theis
Kingman
54.83
1
7
Berkley
,
Ames
,
Donnelly
,
Ware
Dexter
55.24
1
8
Roberts
,
Nuest
,
Lambert
,
Dowell
Sterling
55.52
2
9
Hinesley
,
Metcalfe
,
Roush
,
Prather
Hartford
55.58
2
10
Cole
,
Gehring
,
Schmidt
,
Sleezer
Olpe
56.89
1
--
Pena
,
Nemechek
,
Prieto
,
Deniston
Holcomb
DNF
2
Womens 4x100m Relay 4A-6A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Shore
,
Campbell
,
Sober
,
Wright
Wellington
51.37
2
2
Nebel
,
Jost
,
Schmitt
,
Valdez
Hesston
51.57
2
3
Alexande
,
Zivnuska
,
Taylor
,
Weaver
Valley Center
51.63
2
4
Darey
,
Holley
,
Seufert
,
Ward
Wamego
53.02
1
5
Ormsby
,
Spainhou
,
Hansen
,
Crow
Derby
53.45
2
6
Zweygard
,
Balch
,
Hoang
,
Hall
Wichita Carroll
54.37
1
7
Vargas
,
Meier
,
Waters
,
Tice
Shawnee Heights
55.14
2
8
Nichole
,
Parish
,
Brandy
,
Kali
Hays
55.39
1
9
Cole
,
Siruta
,
Kling
,
Biermann
Goodland
56.37
1
Womens 4x100m Relay Elite
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Andale
50.61
1
2
Relay Team
Baldwin
51.37
1
3
Relay Team
Dodge City
52.26
1
4
Relay Team
Ulysses
53.04
1
5
Relay Team
Hutchinson Senio
53.21
1
6
Relay Team
Kiowa County
53.45
1
--
Relay Team
Kapaun Mount Car
DNF
1
--
Relay Team
Mulvane
DNS
1
Womens 4x400m Relay 1A-3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Voran
,
Theis
,
Albright
,
Theis
Kingman
4:23.43
2
2
Frantz
,
Swanson
,
Wells
,
Rodrigue
Phillipsburg
4:30.39
2
3
Harris
,
Taylor
,
Rothell
,
Roberts
Wichita-Homescho
4:31.85
1
4
Nuest
,
Lagerbla
,
Lambert
,
Roberts
Sterling
4:32.67
2
5
Adams
,
Fowler
,
Taylor
,
Yarrow
Wakefield School
4:32.75
1
6
Costello
,
Bourne
,
Simon
,
Redmon
Garden Plain
4:33.16
1
7
Reed
,
White
,
Heer
,
Kidd
Sunrise Christia
4:33.51
2
8
Flott
,
Henderso
,
Hendrick
,
Vogts
Olpe
4:36.10
1
9
McCall
,
Michaeli
,
Schmitz
,
Zeller
Wabaunsee
5:02.03
1
--
Pena
,
Nemechek
,
Prieto
,
Deniston
Holcomb
DNF
2
--
Holt
,
Twietmey
,
Felton
,
Needham
Cheney
DNS
1
--
Reed
,
Ames
,
Donnelly
,
Rhodd
Dexter
DNS
2
Womens 4x400m Relay 4A-6A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Nelson
,
Roe
,
Wright
,
Campbell
Wellington
4:15.34
2
2
Bongers
,
Muir
,
Louis
,
Reusser
Kapaun Mount Car
4:19.03
2
3
Schrader
,
Slade
,
McGehee
,
Collins
Rose Hill
4:21.27
1
4
Eck
,
Rowland
,
Seiler
,
Lies
Andale
4:21.84
2
5
Valdez
,
Schmitt
,
Heddin
,
Nebel
Hesston
4:22.79
1
6
Scales
,
Miller
,
Atkinson
,
Adams
Hutchinson Senio
4:23.20
2
7
Meier
,
Rand
,
Brun
,
Selk
Shawnee Heights
4:24.84
1
8
Alexande
,
Weaver
,
Marten
,
Zivnuska
Valley Center
4:27.23
2
9
Zweygard
,
Balch
,
Dillard
,
Hybl
Wichita Carroll
4:29.10
2
10
Siruta
,
House
,
Biermann
,
Kling
Goodland
4:29.21
2
11
Harshber
,
Bangerte
,
Guerrero
,
Duarte
Dodge City
4:29.27
1
12
Eslick
,
Arnold
,
Madison
,
Calderwo
Ulysses
4:36.97
1
13
Churchwe
,
Henderso
,
Miller
,
Saucerma
De Soto
4:45.66
1
14
Relay Team
Wichita-Trinity
4:47.75
1
Womens 4x400m Relay Elite
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Baldwin
4:07.02
1
2
Relay Team
Maize
4:17.61
1
3
Relay Team
Ellinwood
4:18.72
1
4
Relay Team
Derby
4:19.49
1
5
Relay Team
Wamego
4:25.15
1
6
Relay Team
Kiowa County
4:27.10
1
--
Relay Team
Hays
DNS
1
--
Relay Team
Thomas More Prep
DNS
1
Womens 4x800m Relay 1A-3A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Rugan
,
Thomas
,
Snell
,
Panning
Ellinwood
10:31.78
1
2
Gibson
,
Wright
,
Braddy
,
Wright
Douglass
10:50.91
1
3
Adams
,
Fowler
,
Taylor
,
Yarrow
Wakefield School
11:00.48
1
4
Flott
,
Samuels
,
Madrigal
,
White-Do
Olpe
11:04.10
1
5
Frantz
,
Gower
,
Edwards
,
Wells
Phillipsburg
11:27.35
1
6
McCall
,
Michaeli
,
Schmitz
,
Zeller
Wabaunsee
11:28.48
1
7
Reed
,
Burdette
,
Rhodd
,
Vogele
Dexter
11:36.79
1
8
Lingg
,
Lebegue
,
Harris
,
Harris
Wichita-Homescho
11:39.62
1
Womens 4x800m Relay 4A-6A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Barton
,
Brunett
,
Marten
,
Martini
Valley Center
10:19.49
1
2
Corral
,
Arnold
,
Calderwo
,
Chisholm
Ulysses
10:31.62
1
3
Hollinge
,
Zimmerma
,
King
,
Castille
Goddard
10:33.96
1
4
House
,
Sederstr
,
Siruta
,
Kling
Goodland
10:40.22
1
5
Courtney
,
Annie
,
Smith
,
Haley
Hays
10:53.48
1
6
Relay Team
Wichita-Trinity
10:53.53
1
7
Williams
,
Stein
,
Tuey
,
Lagerman
Great Bend
10:56.79
1
8
Churchwe
,
Saucerma
,
Saucerma
,
Stephens
De Soto
11:02.39
1
9
Ballou
,
Maisberg
,
Rand
,
Busenitz
Shawnee Heights
11:06.48
1
10
Kipfer
,
Desrosie
,
Pederson
,
Owen
Clay Center Comm
11:07.52
1
11
Blevins
,
Gooderl
,
Stair
,
McKinney
Royal Valley
11:31.82
1
12
Seiler
,
Reardon
,
Stuever
,
Unrein
Andale
11:49.90
1
Womens 4x800m Relay Elite
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Relay Team
Baldwin
10:04.91
1
2
Relay Team
Maize
10:08.82
1
3
Relay Team
Thomas More Prep
10:17.66
1
4
Relay Team
Wamego
10:21.58
1
5
Relay Team
Wichita Carroll
10:27.74
1
6
Relay Team
Sunrise Christia
10:34.99
1
7
Relay Team
Rose Hill
10:55.73
1
8
Relay Team
Hutchinson Senio
10:58.29
1
Womens 4x100m Shuttle Hurdle 1A-6A
Back to top
Name
School
Finals
H#
Pts
1
Maxwell
,
Spencer
,
Smarsh
,
Reichenb
Andale
1:11.29
1
2
McKinnis
,
Atkinson
,
Adams
,
Miller
Hutchinson Senio
1:13.59
1
3
Holt
,
Felton
,
Peitz
,
Needham
Cheney
1:14.00
1
4
Dusin
,
Gower
,
Wilkison
,
Wilkison
Phillipsburg
1:18.70
1
Womens Shot Put 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Poljansek, Hayley
12
Norwich
9.90m
(32'5.75)
1
2
Woods, Mindy
12
Olpe
9.85m
(32'3.75)
1
3
Riggs, Chy
11
Wakefield School
9.65m
(31'7.75)
1
4
Dusin, Mattison
11
Phillipsburg
9.62m
(31'6.5)
1
5
Newport, Allison
10
Wichita-Homescho
9.61m
(31'6.25)
1
6
Headrick, Halie
12
Kiowa County
9.34m
(30'7.5)
1
7
Tucker, Amanda
11
Ellinwood
9.31m
(30'6.5)
1
8
Schunn, Kylee
11
Frederic Remingt
9.27m
(30'4.75)
1
9
Mueller, Peyton
09
Burrton
9.13m
(29'11.25)
1
10
Swaney, Hattie
11
Kingman
8.83m
(28'11.5)
1
11
Erickson, Zoe
12
Dexter
8.43m
(27'7.75)
1
12
Heft, McKenzie
09
Kiowa County
8.33m
(27'3.75)
1
13
Rohlman, Sam
10
Kingman
7.97m
(26'1.75)
1
13
Couey, Sam
12
Wakefield School
7.97m
(26'1.75)
1
15
Gardner, Courtney
11
Wabaunsee
7.90m
(25'11)
1
16
Hurst, Brea
10
Burrton
7.80m
(25'7)
1
17
Townsend, Hanna
09
Wichita-Homescho
7.53m
(24'8.25)
1
18
Fox, Emily
09
Ellinwood
7.50m
(24'7.25)
1
19
Swenson, Paige
11
Wabaunsee
5.93m
(19'5.25)
1
Womens Shot Put 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Katzer, Jessie
12
Baldwin
11.88m
(38'11.5)
1
2
Evans, Elizabeth
12
Wamego
11.39m
(37'4.25)
1
3
Lienhard, Hannah
12
Kapaun Mount Car
11.16m
(36'7.25)
1
4
Henault, Kayla
12
Shawnee Heights
11.15m
(36'6.75)
1
5
Schmeidler, Audra
09
Hays
10.86m
(35'7.5)
1
6
Rodriguez, Alex
Hutchinson Senio
10.82m
(35'5.75)
1
7
Stewart, Lilly
10
Shawnee Heights
10.81m
(35'5.5)
1
8
Johnson, Jordon
11
Goddard
10.51m
(34'5.75)
1
9
Ernstmann, Kara
11
Wichita Carroll
10.19m
(33'5)
1
10
Scherer, Kylee
09
Wichita Carroll
9.86m
(32'4)
1
11
Evans, Kayla
10
Wamego
9.82m
(32'2.5)
1
12
Hambrick, Malea
12
Hutchinson Senio
9.69m
(31'9.5)
1
13
McKinnis, Madison
11
Maize
9.31m
(30'6.5)
1
14
Niernberger, Sydni
11
Hays
8.98m
(29'5.5)
1
15
Martin, Victoria
10
Andale
8.90m
(29'2.25)
1
16
VenJohn, Shelby
10
Andale
8.87m
(29'1)
1
17
Charles, Courtney
12
Valley Center
8.84m
(29'0)
1
18
Hambrick, Shayla
10
Hutchinson Senio
8.77m
(28'9.25)
1
19
Hills, Lauren
09
Maize
8.70m
(28'6.5)
1
--
Page, Halynn
12
Wellington
DNS
(--)
1
Womens Shot Put Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kehl, Katie
12
Baldwin
13.56m
(44'5.75)
1
2
Roberts, Payton
09
Newton
11.90m
(39'0.5)
1
3
Clampitt, Jeanett
12
De Soto
11.61m
(38'1)
1
4
Regier, Brooke
12
Newton
10.99m
(36'0.5)
1
5
Jimenez, Destinee
12
Bethany
10.98m
(36'0.25)
1
5
Stein, Alexia
10
Baldwin
10.98m
(36'0.25)
1
7
Williams, Meagan
12
Valley Center
10.95m
(35'11)
1
8
Spilinek, Abagayle
12
Goddard
10.40m
(34'1.25)
1
Womens Discus 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Dooley, Natalie
12
Garden Plain
34.11m
(111'10.75)
1
2
Henderson, Haley
11
Olpe
33.25m
(109'1)
1
3
Tucker, Amanda
11
Ellinwood
32.19m
(105'7.25)
1
4
Headrick, Halie
12
Kiowa County
29.92m
(98'1.75)
1
5
Swaney, Hattie
11
Kingman
28.48m
(93'5.25)
1
6
Liggett, Angela
12
Kiowa County
27.40m
(89'10.5)
1
7
Woods, Mindy
12
Olpe
27.38m
(89'9.75)
1
8
Hajdukovich, Sarah
10
Douglass
27.09m
(88'10.5)
1
9
Hurst, Brea
10
Burrton
26.97m
(88'5.75)
1
10
Dusin, Mattison
11
Phillipsburg
26.88m
(88'2.25)
1
11
Twietmeyer, Allie
09
Cheney
26.48m
(86'10.5)
1
12
Newport, Allison
10
Wichita-Homescho
26.19m
(85'11)
1
13
Townsend, Hanna
09
Wichita-Homescho
23.32m
(76'6)
1
14
Mueller, Peyton
09
Burrton
23.13m
(75'10.5)
1
15
Wright, Kandice
12
Douglass
21.24m
(69'8)
1
16
Gardner, Courtney
11
Wabaunsee
20.13m
(66'0.5)
1
17
Swenson, Paige
11
Wabaunsee
12.67m
(41'6.75)
1
--
Rohlman, Sam
10
Kingman
DNS
(--)
1
--
Groothoff, Brittni
10
Phillipsburg
DNS
(--)
1
Womens Discus 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Swenson, Keiryn
10
Maize
37.19m
(122'0)
1
2
Stein, Alexia
10
Baldwin
36.78m
(120'8)
1
3
Clampitt, Jeanett
12
De Soto
34.50m
(113'2.25)
1
4
Lienhard, Hannah
12
Kapaun Mount Car
32.43m
(106'4.75)
1
5
Evans, Kayla
10
Wamego
32.02m
(105'0.5)
1
6
Henault, Kayla
12
Shawnee Heights
31.80m
(104'3.75)
1
7
Spilinek, Abagayle
12
Goddard
31.43m
(103'1.25)
1
8
Williams, Meagan
12
Valley Center
30.34m
(99'6.25)
1
9
Belt, Abby
11
Wichita Carroll
30.13m
(98'10)
1
10
Kraus, McKinna
11
Hutchinson Senio
28.79m
(94'5.25)
1
11
Orth, Victoria
09
Andale
28.75m
(94'3.75)
1
12
Copper, Millie
12
Hays
28.45m
(93'4)
1
13
Hankins, Kristen
10
Valley Center
28.06m
(92'0.5)
1
14
VenJohn, Shelby
10
Andale
27.99m
(91'9.75)
1
15
Keys, Maggie
12
Mulvane
27.84m
(91'4)
1
16
Martin, Victoria
10
Andale
27.44m
(90'0.25)
1
17
Scherer, Kylee
09
Wichita Carroll
27.33m
(89'7.75)
1
18
Rodriguez, Alex
Hutchinson Senio
27.12m
(88'11.5)
1
19
Hambrick, Malea
12
Hutchinson Senio
26.95m
(88'5)
1
20
Mitchell, Abby
12
Great Bend
26.12m
(85'8.25)
1
21
Bainter, Madison
12
Hays
25.86m
(84'10)
1
22
Moore, Mariah
09
Wellington
24.10m
(79'0.75)
1
23
Hills, Lauren
09
Maize
24.07m
(78'11.5)
1
24
Stewart, Lilly
10
Shawnee Heights
23.82m
(78'1.75)
1
--
Page, Halynn
12
Wellington
DNS
(--)
1
Womens Discus Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Kehl, Katie
12
Baldwin
40.57m
(133'1)
1
2
Roberts, Payton
09
Newton
40.56m
(133'0.75)
1
3
Dooley, Noelle
10
Garden Plain
38.95m
(127'9.25)
1
4
Regier, Brooke
12
Newton
37.42m
(122'9)
1
5
Hoffman, Jordan
10
Baldwin
35.66m
(116'11.75)
1
6
Evans, Elizabeth
12
Wamego
34.88m
(114'5)
1
7
Puetz, Emily
Garden Plain
33.98m
(111'5.75)
1
8
Jimenez, Destinee
12
Bethany
33.16m
(108'9.5)
1
9
Poljansek, Hayley
12
Norwich
29.61m
(97'1.75)
1
Womens Javelin 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Case, Savannah
INMAN HS
34.39m
(112'9.75)
1
2
Costello, Lizzie
11
Garden Plain
32.33m
(106'0.75)
1
3
Dooley, Natalie
12
Garden Plain
31.69m
(103'11.5)
1
4
Headrick, Halie
12
Kiowa County
31.56m
(103'6.5)
1
5
Goalden, Kaitlynn
INMAN HS
30.51m
(100'1)
1
6
Newport, Allison
10
Wichita-Homescho
30.08m
(98'8.25)
1
7
Dollarhide, Rose
12
Frederic Remingt
29.93m
(98'2.25)
1
8
Nixon, Kristy
11
Riley County
28.49m
(93'5.5)
1
9
McDougald, Kayla
11
Olpe
28.02m
(91'11)
1
10
Frederick, Karly
12
Sterling
26.51m
(86'11.5)
1
11
Samuels, Emily
12
Olpe
26.32m
(86'4)
1
12
Rohlman, Sam
10
Kingman
26.29m
(86'3)
1
13
Heft, McKenzie
09
Kiowa County
26.12m
(85'8.25)
1
14
Cundiff, Lia
12
Sunrise Christia
25.83m
(84'8.75)
1
15
French, Ciara
12
Wakefield School
25.21m
(82'8.5)
1
16
Swaney, Hattie
11
Kingman
25.09m
(82'3.75)
1
17
Lambert, Emma
09
Sterling
24.50m
(80'4.5)
1
18
Dusin, Mattison
11
Phillipsburg
23.74m
(77'10.5)
1
19
Zeller, Sammy
12
Wabaunsee
22.09m
(72'5.5)
1
20
Gardner, Courtney
11
Wabaunsee
18.51m
(60'8.5)
1
Womens Javelin 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Spilinek, Abagayle
12
Goddard
38.43m
(126'0.75)
1
2
Orton, Madison
10
Maize
35.20m
(115'5.75)
1
3
Clampitt, Jeanett
12
De Soto
35.17m
(115'4.5)
1
4
Orth, Victoria
09
Andale
34.97m
(114'8.75)
1
5
Katzer, Jessie
12
Baldwin
34.19m
(112'2)
1
6
Kehl, Kelsey
09
Baldwin
34.05m
(111'8.5)
1
7
Hoffman, Jordan
10
Baldwin
32.75m
(107'5.25)
1
8
Stessman, Morgan
Shawnee Heights
32.35m
(106'1.5)
1
9
Melillo, Jaclyn
10
Wichita Carroll
31.27m
(102'7)
1
10
Brun, Alex
10
Shawnee Heights
30.09m
(98'8.5)
1
11
Woodward, Brooke
10
Wamego
30.00m
(98'5)
1
12
Meyer, Brittany
10
Andale
29.05m
(95'3.5)
1
13
Holcomb, Makenzie
11
Derby
28.92m
(94'10.5)
1
14
Bosken, Shelby
11
Valley Center
27.41m
(89'11)
1
15
Demel, Molly
11
Wichita Carroll
26.44m
(86'8.75)
1
16
Woolridge, Brianna
12
Hays
25.71m
(84'4)
1
17
Kraus, McKinna
11
Hutchinson Senio
25.69m
(84'3.25)
1
18
Martin, Victoria
10
Andale
25.59m
(83'11.25)
1
19
Rodriguez, Alex
Hutchinson Senio
24.10m
(79'0.75)
1
20
Lincoln, Hannah
10
Wamego
21.70m
(71'2.25)
1
--
Jimenez, Destinee
12
Bethany
DNS
(--)
1
Womens Javelin Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Williams, Meagan
12
Valley Center
40.34m
(132'4)
1
2
Swenson, Keiryn
10
Maize
37.95m
(124'6)
1
3
Holt, Carlea
11
Cheney
37.94m
(124'5.5)
1
4
Tenbrink, Kelsey
11
Shawnee Heights
37.40m
(122'8.25)
1
5
Twietmeyer, Allie
09
Cheney
35.47m
(116'4.25)
1
6
Schlaefli, Mattison
10
Hays
34.49m
(113'1.75)
1
7
McKinnis, Quin
10
Hutchinson Senio
32.82m
(107'8)
1
8
Veach, Taylor
12
Cheney
32.45m
(106'5.5)
1
Womens Hammer 1A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Regier, Brooke
12
Newton
108-09
(33.15m)
1
2
Lies, Jamie
Andale
100-03
(30.56m)
1
3
Hambrick, Malea
12
Hutchinson Senio
82-11
(25.27m)
1
4
Rodriguez, Alex
Hutchinson Senio
80-04
(24.49m)
1
5
Henault, Kayla
12
Shawnee Heights
78-01
(23.80m)
1
6
Hambrick, Shayla
10
Hutchinson Senio
76-08
(23.37m)
1
7
VenJohn, Shelby
10
Andale
72-02
(22.00m)
1
8
Charles, Courtney
12
Valley Center
69-07
(21.21m)
1
9
Bosken, Shelby
11
Valley Center
58-01
(17.70m)
1
--
Harp, Ardan
Andale
DNS
(--)
1
Womens High Jump 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Roberts, Jayne
09
Wichita-Homescho
1.52m
(4'11.75)
1
2
Nuest, Aubree
11
Sterling
1.47m
(4'9.75)
1
3
Erickson, Zoe
12
Dexter
1.47m
(4'9.75)
1
4
Becker, Macy
Garden Plain
1.47m
(4'9.75)
1
5
Bader, Naomi
10
Douglass
1.47m
(4'9.75)
1
6
Dooley, Noelle
10
Garden Plain
1.47m
(4'9.75)
1
7
Pena, Karissa
12
Holcomb
1.42m
(4'7.75)
1
8
Green, Zoey
12
Douglass
1.42m
(4'7.75)
1
9
McCall, Magdaline
09
Wabaunsee
1.32m
(4'3.75)
1
Womens High Jump 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Schmitt, Hannah
11
Hesston
1.57m
(5'1.75)
1
2
Spainhour, Rebekah
12
Derby
1.47m
(4'9.75)
1
3
Lewellan, Avery
11
Wellington
1.47m
(4'9.75)
1
4
Rathbun, Riley
12
Wichita Carroll
1.47m
(4'9.75)
1
5
George, Haley
09
Hays
1.47m
(4'9.75)
1
5
Eck, Josie
12
Andale
1.47m
(4'9.75)
1
7
Clouse, Elle
09
Wichita Carroll
1.42m
(4'7.75)
1
7
Rowland, Lauren
10
Andale
1.42m
(4'7.75)
1
9
Bangerter, Paige
Dodge City
1.42m
(4'7.75)
1
9
Hurtado, Sabrina
Dodge City
1.42m
(4'7.75)
1
11
Burnett, Emma
09
Baldwin
1.32m
(4'3.75)
1
12
Rich, Bethany
09
Maize
1.32m
(4'3.75)
1
--
Kinsey, Delilah
10
Bethany
NH
(--)
1
--
Winter, Mara
12
Royal Valley
NH
(--)
1
--
Valentine, Corey
10
Baldwin
DNS
(--)
1
--
Gilkey, Megan
Wellington
DNS
(--)
1
--
Holcomb, Makenzie
11
Derby
DNS
(--)
1
Womens High Jump Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Melton, Heather
11
Kiowa County
1.57m
(5'1.75)
1
2
Zimmerman, Wendy
11
Hays
1.57m
(5'1.75)
1
3
Wells, Mikala
09
Shawnee Heights
1.52m
(4'11.75)
1
4
Wright, Holly
11
Wellington
1.52m
(4'11.75)
1
5
Wilson, Sydney
09
Sterling
1.52m
(4'11.75)
1
6
Melhorn, Hannah
12
Wichita Collegia
1.47m
(4'9.75)
1
6
Swenson, Keiryn
10
Maize
1.47m
(4'9.75)
1
8
Herrick, Josie
12
Olpe
1.47m
(4'9.75)
1
9
Wilson, Summer
12
Dodge City
1.42m
(4'7.75)
1
Womens Long Jump 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Casaus, Sara
09
Wakefield School
4.78m
(15'8)
+0.5
1
2
Roberts, Jayne
09
Wichita-Homescho
4.74m
(15'6.5)
+1.8
1
3
Dowell, Andi
10
Sterling
4.64m
(15'2.5)
+0.1
1
4
Oborny, Alyssa
10
La Crosse
4.55m
(14'11)
-1.2
1
5
Renyer, Bethany
11
Garden Plain
4.52m w
(14'9.75)
+2.4
1
6
Katie, Barnhart
12
Olpe
4.47m
(14'7.75)
+1.3
1
7
Swanson, Katelyn
09
Phillipsburg
4.46m
(14'7.5)
+1.1
1
8
Wilkison, Shania
11
Phillipsburg
4.39m
(14'4.75)
+0.0
1
9
Redmon, Adriana
10
Garden Plain
4.32m
(14'2)
+0.0
1
10
Bertram, Erica
12
Kiowa County
4.27m
(14'0)
+0.9
1
11
Sleezer, Courtney
10
Olpe
4.26m w
(13'11.5)
+2.6
1
12
Standlee, Laura
09
Ellinwood
4.23m
(13'10.5)
+0.9
1
13
Denial, Nicki
11
Kingman
4.13m
(13'6.5)
+1.6
1
14
Parke, Becca
10
Ellinwood
3.79m w
(12'5)
+2.1
1
--
Newbold, Jayden
09
Victoria
FOUL
(--)
nwi
1
--
Prather, Emily
11
Hartford
DNS
(--)
nwi
1
--
Berkley, Kaylie
12
Dexter
DNS
(--)
nwi
1
--
Zachgo, Desirrae
11
Wakefield School
DNS
(--)
nwi
1
Womens Long Jump 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Christianson, Libby
09
Maize
4.95m
(16'2.75)
-0.1
1
2
Winter, Mara
12
Royal Valley
4.82m
(15'9.75)
+0.0
1
3
Blevins, Elizabeth
11
Royal Valley
4.67m
(15'3.75)
-2.4
1
4
Shore, Cajen
10
Wellington
4.66m w
(15'3.25)
+2.2
1
5
Rohleder, Emily
11
Wichita Carroll
4.57m
(14'11.75)
+0.8
1
6
Atkinson, Conner
09
Hutchinson Senio
4.54m
(14'10.5)
-0.3
1
7
Rogers, Micah
11
Wellington
4.53m
(14'10.25)
+0.5
1
8
Nichole, Dinkel
09
Hays
4.52m
(14'9.75)
+0.7
1
9
Eck, Josie
12
Andale
4.51m
(14'9.5)
+1.8
1
10
Pettay, Alexis
10
Wamego
4.50m
(14'9)
+2.0
1
11
Smith, Summer
10
Hays
4.49m
(14'8.75)
-1.0
1
12
Winterhalter, Hannah
11
Derby
4.33m
(14'2.25)
-2.3
1
13
Fowles, Angela
10
Clay Center Comm
4.32m
(14'2)
+0.7
1
14
Ebert, Emily
10
Clay Center Comm
4.31m
(14'1.5)
+0.6
1
15
Ziegler, Veronica
11
Hesston
4.30m
(14'1.25)
+0.5
1
16
Roenfeldt, Katrina
Dodge City
4.29m
(14'0.75)
+0.0
1
17
Benway, Chandler
11
Derby
4.15m
(13'7.25)
-1.4
1
17
Kinsey, Delilah
10
Bethany
4.15m
(13'7.25)
+0.3
1
19
Burnett, Emma
09
Baldwin
4.12m
(13'6)
+0.9
1
20
Klapps, Tanya
12
Mulvane
4.09m
(13'5)
+1.5
1
21
Kehl, Kelsey
09
Baldwin
4.07m
(13'4)
-0.2
1
22
Lawrence, Danashka
10
Hutchinson Senio
4.00m
(13'1.25)
+0.3
1
--
Burkhart, Aubree
11
Mulvane
DNS
(--)
nwi
1
--
Madsen, Kate
12
Kapaun Mount Car
DNS
(--)
nwi
1
--
Riley, Caitlin
11
Shawnee Heights
DNS
(--)
nwi
1
--
Balch, Ashlyn
12
Wichita Carroll
DNS
(--)
nwi
1
Womens Long Jump Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Theis, Claire
09
Kingman
5.15m w
(16'10.75)
+2.5
1
2
Banks, Celina
12
Winfield
5.14m
(16'10.25)
+1.9
1
3
Simon, Abby
12
Andale
5.13m
(16'9.75)
+1.2
1
4
Selk, Taylor
11
Shawnee Heights
4.88m w
(16'0)
+2.3
1
5
Ware, Briley
12
Dexter
4.87m
(15'11.5)
-0.1
1
6
Wilson, Summer
12
Dodge City
4.80m
(15'8.75)
+0.0
1
7
Twietmeyer, Allie
09
Cheney
4.78m
(15'8)
-0.1
1
8
Oberle, Chelsea
12
Kiowa County
4.43m
(14'6.25)
-1.1
1
Womens Triple Jump 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Ware, Briley
12
Dexter
10.87m
(35'7.75)
+0.1
1
2
Hendryx, Samantha
10
Garden Plain
10.18m
(33'4.75)
+1.7
1
3
Younie, Samantha
11
Thomas More Prep
10.15m
(33'3.5)
+1.6
1
4
Dowell, Andi
10
Sterling
10.05m
(32'11.5)
+1.1
1
5
Oborny, Alyssa
10
La Crosse
9.93m
(32'6.75)
+1.6
1
6
Heft, Riann
11
Kiowa County
9.79m w
(32'1.25)
+2.9
1
7
Wilson, Sydney
09
Sterling
9.77m w
(32'0.5)
+2.2
1
8
Herrick, Josie
12
Olpe
9.70m
(31'9.75)
+1.5
1
9
Hajdukovich, Sarah
10
Douglass
9.62m
(31'6.5)
+1.1
1
10
Roberts, Jayne
09
Wichita-Homescho
9.46m w
(31'0.25)
+2.3
1
11
Wilkison, Shania
11
Phillipsburg
9.45m
(31'0)
+1.8
1
12
Laham, Kaylee
11
Frederic Remingt
9.13m w
(29'11.25)
+3.5
1
13
Wilkison, Dakota
10
Phillipsburg
8.94m
(29'3.75)
+0.0
1
14
Ames, Demi
10
Dexter
8.80m
(28'10.25)
+1.8
1
15
Parke, Becca
10
Ellinwood
8.76m
(28'8.75)
-1.0
1
16
Witt, Blake
10
Ellinwood
8.03m
(26'4)
+0.9
1
Womens Triple Jump 4A-6A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Balch, Ashlyn
12
Wichita Carroll
10.28m w
(33'8.5)
+3.8
1
2
Eck, Josie
12
Andale
10.18m w
(33'4.75)
+5.1
1
3
Shore, Cajen
10
Wellington
9.80m w
(32'1.75)
+2.7
1
4
Rogers, Micah
11
Wellington
9.79m
(32'1.25)
+0.7
1
5
Summers, Lexi
10
Hays
9.77m w
(32'0.5)
+2.1
1
5
Pettay, Alexis
10
Wamego
9.77m w
(32'0.5)
+2.8
1
7
Selk, Taylor
11
Shawnee Heights
9.70m
(31'9.75)
+0.6
1
8
Ziegler, Veronica
11
Hesston
9.59m
(31'5.5)
+1.0
1
9
Rohleder, Emily
11
Wichita Carroll
9.54m
(31'3.5)
+1.7
1
10
Roenfeldt, Katrina
Dodge City
9.52m w
(31'2.75)
+2.2
1
11
Mills, Haley
09
Derby
9.48m w
(31'1)
+2.8
1
12
Hurtado, Sabrina
Dodge City
9.45m w
(31'0)
+2.2
1
13
Utech, Kailey
12
Maize
9.30m
(30'6)
+0.6
1
14
Benway, Chandler
11
Derby
9.20m w
(30'2)
+2.2
1
15
Howell, Lyrick
10
Hutchinson Senio
9.17m w
(30'1)
+2.3
1
16
Henderson, Kori
12
De Soto
9.16m w
(30'0.5)
+3.4
1
17
Kehl, Kelsey
09
Baldwin
8.74m
(28'8)
+1.8
1
18
Ogle, Maddie
10
Baldwin
8.40m w
(27'6.5)
+3.6
1
19
Fowles, Angela
10
Clay Center Comm
8.36m w
(27'5)
+3.2
1
--
Burkhart, Aubree
11
Mulvane
DNS
(--)
nwi
1
--
Adams, Tyjai
09
Hutchinson Senio
DNS
(--)
nwi
1
--
Riley, Caitlin
11
Shawnee Heights
DNS
(--)
nwi
1
--
Madsen, Kate
12
Kapaun Mount Car
DNS
(--)
nwi
1
Womens Triple Jump Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
Wind
H#
Pts
1
Zimmerman, Wendy
11
Hays
10.75m w
(35'3)
+2.6
1
2
Bourne, Cadence
12
Garden Plain
10.74m w
(35'2.75)
+2.6
1
3
Lies, Courtney
11
Andale
10.68m
(35'0.25)
+1.0
1
4
Winter, Mara
12
Royal Valley
10.61m w
(34'9.5)
+2.4
1
5
Banks, Celina
12
Winfield
10.57m w
(34'8)
+3.4
1
6
Sederstrom, Nicole
10
Goodland
10.49m
(34'4.75)
+0.9
1
7
Oberle, Chelsea
12
Kiowa County
10.26m w
(33'7.75)
+3.6
1
8
Renyer, Bethany
11
Garden Plain
10.07m w
(33'0.25)
+2.8
1
Womens Pole Vault 1A-3A
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Zachgo, Desirrae
11
Wakefield School
2.75m
(9'0.25)
1
2
Elsen, Becky
12
Ellinwood
2.45m
(8'0.25)
1
3
Gamble, Katelynn
11
Kiowa County
2.45m
(8'0.25)
1
4
Metcalfe, Andrea
10
Hartford
2.30m
(7'6.5)
1
5
Vogts, Krista
10
Olpe
2.30m
(7'6.5)
1
6
Kuhn, Sarah
12
Victoria
2.00m
(6'6.5)
1
7
Peitz, Sydney
11
Cheney
1.85m
(6'0.75)
1
8
Albright, Emma
10
Kingman
1.85m
(6'0.75)
1
9
Rose, Mackenzie
11
Kiowa County
1.85m
(6'0.75)
1
10
Cole, Jade
09
Olpe
1.70m
(5'6.75)
1
10
Thomas, Oma
12
Ellinwood
1.70m
(5'6.75)
1
--
Hinesley, Lauren
10
Hartford
DNS
(--)
1
--
Boyer, Madison
12
Kingman
DNS
(--)
1
Womens Pole Vault Elite
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Rowland, Emily
12
Andale
3.05m
(10'0)
1
2
Ball, Selam
11
Great Bend
2.90m
(9'6)
1
3
Middleton, Hannah
12
Great Bend
2.75m
(9'0.25)
1
4
Gottschalk, Megan
12
Thomas More Prep
2.75m
(9'0.25)
1
5
Smarsh, Kelsey
09
Andale
2.75m
(9'0.25)
1
5
Orth, Olivia
12
Andale
2.75m
(9'0.25)
1
7
Hawk, Catlin
10
Wichita Carroll
2.75m
(9'0.25)
1
7
Klapps, Tanya
12
Mulvane
2.75m
(9'0.25)
1
9
Sanders, Lexi
Hoisington
2.60m
(8'6.25)
1
9
Bader, Naomi
10
Douglass
2.60m
(8'6.25)
1
Womens Outdoor Pentathlon
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Carr, Calea
11
Wichita Northwes
2,826
1
2
Spainhour, Rebekah
12
Derby
2,354
1
3
McKinnis, Quin
10
Hutchinson Senio
2,165
1
4
Busch, Bree
Riley County
2,002
1
5
Miller, McKenzie
10
Hutchinson Senio
1,969
1
DNF
Blackwell, Brianna
Herington
--
1
DNF
Crow, Morrigan
11
Derby
--
1
DNF
Hansen, Bailey
12
Derby
--
1
Womens Outdoor Pentathlon: 100m Hurdles
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Blackwell, Brianna
Herington
17.17
2
577
2
Spainhour, Rebekah
12
Derby
17.55
1
536
3
Busch, Bree
Riley County
18.28
2
460
4
McKinnis, Quin
10
Hutchinson Senio
18.67
1
422
5
Miller, McKenzie
10
Hutchinson Senio
19.67
2
330
6
Carr, Calea
11
Wichita Northwes
20.04
1
299
--
Crow, Morrigan
11
Derby
DNS
1
--
Hansen, Bailey
12
Derby
DNS
2
Womens Outdoor Pentathlon: 800m
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Miller, McKenzie
10
Hutchinson Senio
2:30.43
1
687
2
Carr, Calea
11
Wichita Northwes
2:46.42
1
501
3
McKinnis, Quin
10
Hutchinson Senio
2:47.25
1
493
4
Busch, Bree
Riley County
2:49.45
1
469
5
Spainhour, Rebekah
12
Derby
3:01.18
1
354
--
Crow, Morrigan
11
Derby
DNS
1
--
Blackwell, Brianna
Herington
DNS
1
--
Hansen, Bailey
12
Derby
DNS
1
Womens Outdoor Pentathlon: High Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Spainhour, Rebekah
12
Derby
1.51m
(4'11.25)
1
632
1
Carr, Calea
11
Wichita Northwes
1.51m
(4'11.25)
1
632
3
McKinnis, Quin
10
Hutchinson Senio
1.30m
(4'3)
1
409
3
Busch, Bree
Riley County
1.30m
(4'3)
1
409
5
Miller, McKenzie
10
Hutchinson Senio
1.27m
(4'2)
1
379
5
Blackwell, Brianna
Herington
1.27m
(4'2)
1
379
--
Hansen, Bailey
12
Derby
DNS
(--)
1
--
Crow, Morrigan
11
Derby
DNS
(--)
1
Womens Outdoor Pentathlon: Long Jump
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Carr, Calea
11
Wichita Northwes
5.08m
(16'8)
1
581
2
McKinnis, Quin
10
Hutchinson Senio
4.90m
(16'0.75)
1
532
3
Spainhour, Rebekah
12
Derby
4.59m
(15'0.5)
1
451
4
Busch, Bree
Riley County
4.23m
(13'10.5)
1
362
5
Miller, McKenzie
10
Hutchinson Senio
3.83m
(12'6.75)
1
270
--
Blackwell, Brianna
Herington
FOUL
(--)
1
--
Hansen, Bailey
12
Derby
DNS
(--)
1
--
Crow, Morrigan
11
Derby
DNS
(--)
1
Womens Outdoor Pentathlon: Shot Put
Back to top
Name
Yr
School
Finals
H#
Pts
1
Carr, Calea
11
Wichita Northwes
11.15m
(36'6.75)
1
605
2
Spainhour, Rebekah
12
Derby
7.71m
(25'3.5)
1
381
3
Blackwell, Brianna
Herington
7.28m
(23'10.5)
1
353
4
McKinnis, Quin
10
Hutchinson Senio
6.59m
(21'7.25)
1
309
5
Miller, McKenzie
10
Hutchinson Senio
6.50m
(21'3.75)
1
303
6
Busch, Bree
Riley County
6.48m
(21'3)
1
302
--
Crow, Morrigan
11
Derby
DNS
(--)
1
--
Hansen, Bailey
12
Derby
DNS
(--)
1
Notations:
c = converted Hand Timing
w = Wind Assisted (>2.0 meters per second)
^ = Altitude
Hashtags
#shocker-pre-state-challenge
#high-school
#track
#field
More news
2013 Heat Sheets - Shocker Pre-State Challenge
2013 Entries - Shocker Pre-State Challenge
71 shares:
Shocker Pre-State Challenge
,
Andale High Track & Field and Cross Country - Andale, Kansas
,
Baldwin High School Track & Field and Cross Country - Baldwin City, Kansas
,
Bethany Hs Track & Field and Cross Country - Bethany, Oklahoma
view all
0
likes:
3
comment(s)
Shane
Heat Sheets:
http://shocker-pre-s...&news_id=128324
0
·
Like
·
Reply
·
Apr 12th 2013, 2:13am
Shane
Entries:
http://shocker-pre-s...&news_id=127664
0
·
Like
·
Reply
·
Apr 10th 2013, 2:07pm
Shane
I haven't found a webcast schedule yet but you will be able to watch it here:
http://www.runnerspa...&news_id=127026
0
·
Like
·
Reply
·
Apr 10th 2013, 2:06pm
History for Bishop Carroll Catholic High S Track & Field and Cross Country - Wichita, Kansas
Year
Videos
News
Photos
Blogs
2015
5
2014
5
2013
10
2012
8
2011
3
2010
1
2009
1
Show 4 more
Hashtags
#shocker-pre-state-challenge
#high-school
#track
#field
+PLUS highlights
+PLUS coverage
Live Events
Get +PLUS!